خط روند

خط روند چیست و چطور میتونیم ازش استفاده کنیم؟

لینک کوتاه

تعریف و نحوه ترسیم خط روند:

خط روند، یک ابزار ترسیم نموداری است. این خط از اتصال نقاط چرخش قیمت pivot در نمودار تشکیل می‌شود. برای ترسیم خطوط روند در بازارصعودی ابتدا به دو کف (دره، حفره و یا اسمهای مختلف دیگر) نیاز داریم که کف دوم بالاتر از کف اول باشه و آنها را در یک راستا بهم اتصال بدیم و در روندهای نزولی برعکس این حالت یعنی به دو سقف (قله و ...) قیمتی نیازداریم که سقف دوم پایین تر سقف اول قرار بگیره. در اینجا باید بدونیم که هرچه تعداد نقاط اتصال بیشتر باشه اون خط روند با کیفیت تر، دقیق تر و کارآمدی بیشتری داره. در تحلیل تکنیکال از خط روند برای تشخیص نقاط احتمالی واکنش بازار استفاده می‌کنیم. این خطوط بر اساس شرایط بازار و نمودار می‌توانند خاصیت حمایتی یا مقاومتی داشته باشند که بعدها با خطوط حمایت و مقاومت هم آشنا خواهیم شد.

چند نمونه از خط روند را در تصاویر زیر مشاهده کنیم.

نمونه روند صعودی:

همانطور که گفتیم مطابق شکل ، خط روند صعودی خط صافیه که انتهای موج های نزولی را در یک موج صعودی کلی، به یکدیگر متصل می کند و شیب مثبت دارد.

روند صعودی

 

 

نمونه روند نزولی:

مطابق شکل، خط روند نزولی نیز خط صافی است که انتهای موج های صعودی (سقفها) در یک موج نزولی کلی را به یکدیگر متصل می کند و شیب منفی دارد.

روند نزولی

 

روند خنثی:

نوع دیگر از روند، روند تثبیت شده و یا افقی در بازارهای رنج (خنثی) هست بصورتی که بازار در حالت خنثی است و روند نه صعودی است و نه نزولی

به الگوی زیر دقت کنید

روند خنثی

خطوط روند فرعی:

نوع دیگری از خطوط روند وجود داره که به آن روند فرعی میگن. در بسیاری از مواقع در کنار خطوط روند اصلی چه صعودی و چه نزولی معمولا هنگامی که بازار پرسرعت میشود و یا اصطلاحاً حالت شارپی بخود میگیره شاهد خطوط روند فرعی نیز هستیم.

به مثال زیر دقت کنید:

روند فرعی

نکته‌های مهم

باید دقت کرد که خطوط روند ترسیم شده در دوره‌های زمانی بالاتر قدرت بیشتری دارند. به همین دلیل، بهتره که همیشه از نمودارهای طولانی مدت، مثلاً نمودار هفتگی تحلیل خود را شروع کنیم و به‌ صورت پله‌ای دوره زمانی نمودار را کاهش بدیم. همیشه خط روندی را پیدا منید که بیشترین تعداد برخورد را داشته باشه و ضمن این برخوردها از بدنه شمع‌های قیمتی نیز عبور نکرده باشد. همواره از ترسیم خط روندی که از بدنه شمع‌های قیمتی عبور کرده باشد، خودداری کنید. زیرا این‌گونه موارد فاقد هرگونه ارزش تحلیلی خواهند بود. این نکته رو هم به خاطر داشته باشید که خط روند همواره سایه shadow الگوی کندل استیک را هم در بر میگیرد یعنی خط روند باید دقیقا از بالا یا پایین سایه رسم بشه.

چگونه از خط روند استفاده کنیم ؟

هرزمان که نقطه سوم (یعنی برخورد سوم نمودار قیمتی به خط روند) اعتبار خط روند را تایید کرد و روند، مسیر اصلی خود را در پیش گرفت، خطوط روند در زمینه های مختلفی مفید میشن. درواقع از مفاهیم اولیه روند اینه که روند دوست داره جهت خودش رو حفظ کنه. در نتیجه هنگامی که روند شیب مطمئنی به خود می گیره که این شیب به وسیله خط روند قابل تشخیص بشه (یعنی همون برخورد سوم و برخوردهای بیشتر). به طور معمول خط روند در همان شیب باقی می مونه.

 

نوشتن نظر جدید