خطوط حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت در بورس چیست؟

لینک کوتاه

 

حمایت و مقاومت

زمانی که درباره تحلیل تکنیکال صحبت می‌کنیم، توجه به خطوط حمایت و مقاومت اهمیت بسیار زیادی داره. این خطوط ارائه‌ دهنده نقاط اتصال مهمی هستند که در آن‌ها نیروهای عرضه و تقاضا به هم می‌رسند‌. حمایتها را از وصل کردن نقاط حداقلی(مینیمم) و مقاومت از وصل کردن نقاط حداکثری(ماکزیمم) به دست میاریم.

حمایت چیست؟

سطوحی که برای خریداران از جذابیت خاصی برخورداره و با رسیدن قیمت به این سطح با افزایش تقاضا روبه‌رو میشیم (توجه به حجم) که این افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود. در واقع در این سطوح میزان تقاضا از میزان عرضه خیلی بیشتر میشه که نتیجه این پیروزی سبب افزایش قیمت‌ها میشه و ادامه روند صعودی رو میتونیم ببینیم.

مقاومت چیست؟

سطوحی که برای فروشندگان از جذابیت خاصی برخورداره و با رسیدن قیمت به این سطح معامله‌گران اقدام به عرضه شدید می‌کنند. در واقع در این سطوح میزان عرضه بر تقاضا بیشتر میشه و همین موضوع موجب کاهش قیمت و ادامه روند نزولی می‌شود.

تشخیص اعتبار حمایت یا مقاومت

برای رسم یک خط حمایتی باید بدونیم که ما همیشه یک محدوده حمایتی خواهیم داشت و نقطه حمایتی تعریف دقیقی ندارد، بدین معنی که این نقطه می‌تواند متأثر از خطای محاسباتی و منجر به اشتباه در نگرش تحلیلگر بشه؛ بنابراین ما باید یک محدوده را به‌عنوان حمایت بدونیم. برای آنکه اعتبار یک حمایت یا مقاومت را تشخیص دهیم، دو روش کلی وجود دارد که هر دوی آن‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد.

هرچه شیب‌ خط افقی‌تر باشه قدرت تحلیل بهتر است.(یعنی اگر خطی را برای حمایت یا مقاومت رسم می‌کنید، درصورتی‌که حالت افقی داشته باشد، از قدرت بیشتری برخوردار است.) برای بررسی یک خط یا محدوده به‌عنوان حمایت یا مقاومت، باید واکنش سهم به این محدوده مورد بررسی قرار گیرد.

به شکل زیر دقت کنید

خط مقاومت

اما ناحیه حمایتی رو دقت کنید.

خطوط حمایت

در این تصویر میتونیم ببینیم که هربار که قیمت به ناحیه حمایتی رسیده و برخورد کرده و مجددا بازار صعودی شده.

نکته مهمی که اینجا باید بهش مجدداً تاکید کنم اینه که خطوط حمایتی و مقاومتی صرفا بصورت افقی نیست و حتی میتواند در قالب خطوط روند که قبلا بهش اشاره کردم هم باشه. درواقع خط روند صعودی خودش یک خط حمایتی و یک خط روند نزولی یک مقاوت هست.

تبدیل حمایت به مقاومت و مقاومت به حمایت

در صورتی که خط مقاومت به سمت بالا توسط نمودار قیمت بشکنه میتونیم در آینده انتظار داشته باشیم که نقش حمایت رو بازی کنه.

به مثال دقت کنید

حمایت به مقاومت و مقاومت به حمایت

 

و همینطور بالعکس وقتی خط حمایت به سمت پائین توسط نمودار قیمت بشکنه میتونیم در آینده انتظار داشته باشیم که نقش مقاومت رو بازی کنه.

تبدیل خط حمایت به مقاومت

نتیجه گیری

گاهی اوقات تعیین خطوط دقیق حمایت و مقاومت مشکله اما شناسایی موقعیت آنها توانایی تحلیل و پیش‌بینی را به شدت آسون میکنه

وقتی قیمت سهم به یک سطح حمایت مهم نزدیک می‌شه، باید اونو به عنوان یک هشدار برای افزایش فشار خرید بدونیم، مگر اینکه خلاف آن اتفاق بیفته و در سطح حمایت موردنظر، تقاضا نتونه بر عرضه پیروز بشه.

اگر قیمت سهم به یک سطح مقاومت نزدیک ببشه، باید اونو بعنوان یک هشدار برای افزایش فشار فروش بدونیم، مگر اینکه خلاف آن اتفاق بیفته و در سطح مقاومت موردنظر، عرضه نتونه بر تقاضا پیروز شود و مقاومت رو به بالا بشکونه.

شکسته شدن یکی از سطوح حمایت و مقاومت نشانه‌ی پیروزی یکی از طرفین عرضه و تقاضا است.

شکسته شدن خط مقاومت نشان دهنده‌ی پیروزی تقاضا (خریداران) و شکسته شدن خط حمایت نشان دهنده‌ی پیروزی عرضه (فروشندگان) است.

 

نوشتن نظر جدید