تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

لینک کوتاه

 

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال راز سرمایه گذاری موفق

ثروتمند شدن آرزوی همه مردم دنیاست. اما به نظر شما همه مردمی که در دنیا زندگی می کنن می تونن ثروتمند بشن؟ چه کاری باید بکنن تا به وضعیت مالی خوبی برسن؟ روش های سرمایه گذاری که اونارو ثروتمند کنه چی هست؟ اصلا لازمه همه آدمهای موفق دنیا تحلیل گر باشن؟ تحلیل بنیادی چیه؟ چرا تمام آدمهایی که پولدار شدن و توی سرمایه گذار موفق هستن از این تحلیل حرف میزنن؟ 

بذارید قبل از این که راه های رسیدن به پول کلان و برای شما بگم، یکم در مورد تحلیل بنیادی صحبت کنیم.  اصلا این چه تحلیل هست که می تونه به ما برای رسیدن به یک عالمه پول راه چاره باشه؟ کنار من باشید تا این مسئله رو با جزئیات بررسی کنیم.

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال چیه؟

همه ی شرکت های بزرگ دنیا برای این که بتونن میزان ارزش سهام خودشون رو به خریدار نشون بدن، یه سری از اطلاعات مالی و آمارهای شرکت شون رو به شکل صورت های مالی در اختیار این آدم ها قرار میدن. تا خریدارای سهام قبل از این که سهام شرکت رو بخرن، این امارها رو بررسی کنن. تا با اعتماد و اطمینان سهام شرکت و بخرن.

وقتی این سری از آمارها رو بررسی میکنیم به نتیجه های خیلی خوبی دست پیدا می کنیم. مثلا با بررسی این صورت های مالی شرکت ها وضعیت اقتصادی اون رومی فهمیم. بعد اگر بخوایم سرمایه گذاری کنیم یا سهام بخریم، با اطمینان خاطر بیشتر این کارو انجام میدیم. 

این روش تحلیلی رو تحلیل بنیادی  یا فاندامنتال میگن. پس اگه بخوایم ساده تر در مورد تحلیل بنیادی  حرف بزنیم، باید بگم این تحلیل یه جور بررسی اطلاعات و آمار شرکت هایی هست که سهامشون رو برای فروش گذاشتن.

بیشتر آدم هایی روی آمارها و اطلاعات شرکت تحلیل انجام می دن که قصدشون سرمایه گذاری و پولدار شدن هست. این دسته از ادما تمرکز خودشون رو میزارن روی عملکرد چند ساله شرکت. اگر در این بازه زمانی شرکت سودی داشته و یا وضعیت اقتصادی شون خوب بوده، میتونه شرکت خوبی برای سرمایه گذاری باشه. 

تحلیل بنیادی

ولی اگر در این بازه همیشه از نظر اقتصادی ثابت بوده و یا سود دهی نداشته، سرمایه گذاری در اون ریسک پذیره. با تحلیل بنیادی میشه ارزش واقعی سهامی که شرکت برای فروش عرضه کرده رو واقعی تعیین کرد. معمولا آدمها برای این که تمام ویژگی ها و شرایط شرکت رو تحلیل کنن نیاز دارن تا به داده های عمومی شرکت دسترسی داشته باشن. 

وقتی به این داده دسترسی داشته باشیم، می توانیم نرخ بهره و وضعیت شرکت رو بررسی کنیم. بعد از اون باید قبل از خرید سهام شرکت اوراق قرضه و میزان رتبه بندی شرکت و نسبت به بقیه شرکت هام بررسی کنیم. همه این کارها رو وقتی داریم تحلیل بنیادی  انجام میدیم، به صورت خودکار طی خواهیم کرد. 

مهمترین هدف های تحلیل فاندامنتال یا بنیادی چیه؟

همه کارهایی که لازمه برای سرمایه گذاری انجام بدیم، هدفمند هستن. اصلا به این مسئله فکر نکنید که بدون هیچ هدفی دنبال اطلاعات هستید. تحلیل گرایی که تحلیل بنیادی انجام میدن هم، برای خودشون هدف هایی دارن. این هدف هارو می تونیم به طور کلی اینطور بگیم که: 

  • اولین هدف: اطلاعات به دست اوردن در مورد عملکرد مالی و تجاری شرکت 
  • دومین هدف: تعیین کردن ارزش سهام شرکت، و اینکه ایا ممکنه در آینده تغییر کنه یا نه؟
  • سومین هدف: قبل از خرید سهام و سرمایه گذاری، میزان ریسک اعتباری شرکت و بررسی کردن و طبق اون تصمیم گرفتن

 

اکثرا ادمایی دنبال تحلیل بنیادی میرن، که قصدشون سرمایه گذاری بلند مدت هست. وگرنه برای سرمایه گذاری کوتاه مدت که نیازی نیست انقدر خودشون رو به دردسر بندازن؟ برای این که طولانی مدت سرمایه گذاری کنن و پولشون از بین نره، مجبورن قبل از سرمایه گذاری همه جزئیات و بررسی کنن. 

وقتی بررسی هاشون تمام شد، می تونن با اعتماد به نفس بالا، و اطمینان کامل سهام شرکتی رو بخرن که نه تنها سرمایه اونا رو کم نمیکنه، بلکه پولدار ترشون هم میکنه. 

اگر بخوایم بگیم بین همه روش های تحلیل کدام روش بهتره، بدون شک تحلیل بنیادی به ذهنمون میاد. حتما میگید چرا؟ خب معلومه. فک کن یه شرکت کل اطلاعاتش رو در اختیار تو گذاشته تا تو بررسی کنی و تصمیم بگیری. خب شک نکن اینجا دیگه پای اطلاعات و درستی بررسی تو میاد وسط. 

تحلیل بنیادی شرکت ها

وقتی سراغ تحلیل بنیادی میریم، می تونیم وضعیت شرکت رو در بلند مدت از هر نظر بررسی کنیم. البته این روش بیشتر برای کسایی مفیده، که خیلی صبورن. آدم های عجول نمیتونن موفق بشن وضعیت یه شرکت رو در بلند مدت بررس کنند.

از طرف دیگه باید بگم وقتی تحلیل فاندامنتال انجام میشه، میتونیم بین شرکت های مختلف، اونایی که ارزش سهامشون بالاست رو بشناسیم. همیشه این رو مد نظر داشته باشید، آدمای موفق کسایی هستن که برای رسیدن به موفقیت صبورن. عجول بودن اکثر مواقع موفقیت به دنبال نمیاره. 

با تحلیل بنیادی می تونیم شرکت هایی که ترازنامه قوی دارن یا ارزش دارایی های اونا بالاس، از ثبات سود دهی خوبی برخوردارن، و حتی قادر هستن برای مدت طولانی در میان شرکت های موفق بمونن رو بشناسیم. بعد برای سرمایه گذاری بریم سراغ این شرکت ها و سهامشون رو بخریم. 

نکته های مهمی که باید در مورد تحلیل فاندامنتال بدونیم چیه؟

همه تحلیل ها واسه خودشون خوبی ها و بدی هایی دارن. اگه این خوبی ها و بدی ها رو بشناسیم، می تونیم بهتر تحلیل انجام بدیم. مثلا تحلیل بنیادی یه خوبی هایی داره، یه بدی هایی. از مهمترین این خوبی ها و بدی ها میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • در اصل هدف این نوع تحلیل مقایسه کردن ارزش سهام شرکت با قیمت حاضرش در بازار فعلیه. اگه قیمت و ارزش سهام درست محاسبه بشه، سرمایه گذار می تونه به موفقیت خود بیشتر ایمان داشته باشه. پس لازمه قبل از خرید سهام یه شرکت، حتما ارزش سهام اون رو مورد تحلیل قرار بدیم. 
  • یکی از مزیت های تحلیل بنیادی اینه که این روش، عالی ترین روش واسه رسیدن به ارز واقعی و عادلانه سهام شرکت هاس. 
  • اگه بعد از تحلیل به این نتیجه رسیدیم که ارزش سهام یک شرکت  بیشتر از قیمتیه که تو بازار عرضه شده، نباید صبر کنیم. چون بهترین زمان برای خرید سهام همین الانه.
  • همه تحلیل گرایی که ساعت ها و روزها زمان میزارن تا اطلاعات و آمارهای شرکت های مختلف و بررسی کنن، دنبال این هستند که سهامی رو بخرن که قیمت اون از ارزش پایین تر باشه. این کارو با تحلیل بنیادی انجام میدن، و می تونه راز موفقیت اونا در سرمایه گذاری باشه.

 

پس با این تفاسیر باید بگیم هر شرکتی که قیمت سهامش پایین تر از ارزش اونه، و برای فروش گذاشته شده، بهترین سهام محسوب میشه. چون ارزش این سهام بالاس ولی بسته به شرایطی ممکنه شرکت مجبور شده باشه سهامش رو با قیمت کمتری تو بازار بفروشه. حالا اگه ما این سهام و بخریم، حتما سود خواهیم کرد.

برای به دست آوردن صورت های مالی شرکت ها، بهترین منبع سایت کودال هست که تمام صورت های مالی اونجا منتشر میشه. 

سرمایه گذاری موفق و پرسود

به نظر شما تحلیل بنیادی نقطه ضعفی هم داره؟

حتما داره. ممکن نیست روشی برای تحلیل ارزش سهام شرکت وجود داشته باشه، اما کامل و بی نقص باشه. یکی از مهمترین نقطه ضعف هایی که می تونیم برای تحلیل فاندامنتال بگیم، وقت گیر بودنشه. وقتی زمان زیادی برای تحلیل میزاریم، این مسئله باعث میشه تا ارزش گذاری سهام یه جورایی با جهت گیری عمومی قاطی بشه. 

به قول معروف برای ارزش این سهام بین مردم جوسازی صورت بگیره. اینطوری دیگه نمیتونیم به خوبی بفهمیم واقعا سهام این شرکت ارزش خریدن داره یا ن؟ چون قیمتی که برای این سهام در نظر گرفته میشه، با جو سازی عمومی به یه قیمت بالاتری میرسه و اونوقت ممکنه با خرید سهام نه تنها سود نکنیم، حتی ضرر هم کنیم. 

پس در این حالت تمام کسایی که تحلیل بنیادی انجام میدن، میگن که بازار الان در شرایطی نیست که درک درستی از ارزش سهام رو در اختیار ما قرار بده. پس سرمایه گذاری در این زمان کار غلطی خواهد بود. البته این مسئله برای همه شرکت ها پیش نماید. اما باز هم ممکنه تحت تاثیر قرار بگیره و سهامدار رو به بیراهه بکشونه. 

ما چطوری می تونیم تحلیل گر فاندامنتال بشیم؟

همونطور که قبلا گفتم، برای این که بتونیم ارزش سهام یه شرکت رو بررسی کنیم، به صورت های مالی اون نیاز داریم. پس اطلاعاتی که شرکت به عنوان صورت های مالی در اختیار ما میزاره، در اصل سهم زیادی در تحلیل گری و موفقیت ما در تحلیل بنیادی خواهد داشت. 

همه شرکت ها بخشی دارن که سهامدار ها می تونن از اون طریق به صورت های مالی اونا دسترسی پیدا کنند. تحلیل گر باید اول قصد خرید سهام داشته باشه، بعد به سراغ آمار و اطلاعات شرکت بره. معمولا تحلیل گران بنیادی تو صندوق های سرمایه گذاری فعالیت می کنن. 

این ادما صورت های مالی همه شرکت ها رو بررسی می کنن و بسته به منافع صندوق، تصمیم میگیرن که آیا سهام این شرکت رو بخرن یا نه؟ با این کار هم سهامدار رو به سوددهی می رسونن، هم موفقیت خودشون رو تضمین میکنن.

مقاله پیشنهادی: تحلیل تکنیکال چیست؟

نوشتن نظر جدید