تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟ اصول تحلیل تکنیکال

لینک کوتاه

اصول تحلیل تکنیکال چیست؟


تحلیل تکنیکال یا Technical Analysis، میشه گفت همون تجزیه و تحلیل فنی و مطالعه داده های تاریخی یک بازار مالیه که در اون قیمت دارایی و حجم معاملات خیلی مهمند.
تحلیلگران فنی یعنی اونایی که از تحلیل تکنیکال استفاده میکنن، موارد زیر را در بررسی هاشون در نظر دارن:

- استفاده از نظرات روانشناسی بازار،
- بررسی رفتارای علم اقتصاد،
- تجزیه و تحلیل بازار با عدد و رقم،
- مطالعه روی عملکرد گذشته بازار،


اونا از موارد بالا استفاده کرده و رفتارای آینده بازارو پیش بینی می­کنن.
دو تا چیزی که در زیر اومده در تحلیل تکنیکال خیلی کاربرد دارن:

- الگوهای نمودارا که همون نمودارای قیمت هستن،
- شاخصای فنی که بهشون اندیکاتورهای آماری گفته میشه.


تحلیل تکنیکال سعی میکنه حرکتای آینده قیمت رو پیش بینی کنه و اطلاعاتی را اختیار معامله ­گران یا همون تریدرها بذاره که براشون سود داشته باشه.
تحلیل تکنیکال برای بررسی نمودارا ابزارایی داره که تریدرا از اونا برای شناسایی نقاط احتمالی که میخوان وارد معامله بشن یا از اون خارج بشن، استفاده میکنن.
فرضیه اساسی تحلیل تکنیکال اینه که هر بازار مالی همۀ اطلاعاتی که  موجوده را پردازش میکنه و در نمودار قیمت نشون میده.

تحلیل تکنیکال الگوهای نموداری

تحلیل تکنیکال چگونه کار می­کنه؟


تحلیل تکنیکال اصطلاحیه که تحلیل گرای اقتصادی برای همپوشانی همه تکنیکایی که رفتار قیمت سهام را تفسیر میکنن، به کار میبرن.
بیشتر تجزیه و تحلیلای فنی به دنبال این هستن که بفهمند آیا روند فعلی ادامه پیدا میکنه یا خیر. بعد از اون تعیین می­کنن که اگه روند قیمت که در یه جایی متوقف ­شد، کی برعکس میشه.
هر کدوم از تحلیلگرای فنی، روشی برای خودشون دارن و یا از چند تا روش استفاده میکنن. مثلا بعضیا خطوط روند نمودارو دنبال می­کنن، بعضیای دیگه از شمعدان ژاپنی یا کندل استیک استفاده می­کنن.
یه عده شون هم ترجیح می­دن که از طریق تجسم ریاضی، نوارا و شاخصای ایجاد شده را به کار بگیرن.
البته تقریبا همه این تحلیلگران فنی، از این ابزارا برای شناختن اینکه نقاط احتمالی ورود و خروج معاملات کجا هستن، استفاده می­کنن.
به طور مثال، فرض کنین که شکل گیری نمودار یه نقطه رو برای ورود به یه معامله فروش short (کوتاه) به معامله گر نشون میده. اما معامله گر باید برای دوره های زمانی مختلف، شاخصایی که بهشون میانگین­ متحرک می­گن را بررسی کنه تا مطمئن بشه که آیا قیمت احتمالا سقوط میکنه یا خیر.

تاریخچه تحلیل تکنیکال به کجا میرسه؟


صدها ساله که معامله گران، تجزیه و تحلیل تکنیکال رو برای قیمت سهام و روند بازار در معاملاتشون به کار میبرن. اولین بار در اروپا، در قرن 17ام، جوزف دو لا وِگا که میخواست بازارهای هلندی رو پیش بینی کنه، از روشای اولیه آنالیز تکنیکی استفاده کرد.
با این حال، در شکل مدرن، تحلیل تکنیکال مدیون افراد دیگه ای هست. این افراد یه دیدگاه جدیدی را در بازار به وجود آوردن که نقاط اوج نمودارو در بالاترین و پایین ترین نرخای قیمت اندازه ­گیری می­کنه.
افراد دیگه ای به نام های رابرت دی. ادواردز و جان مگ همه نظریه ­های پراکنده ای که از تحلیلگران فنی قبلی از سال 1984 باقیمانده رو با نظریه های جدید تحلیل تکنیکال از روند سهام با هم جمع آوری کردن و به صورت رسمی انتشار دادن.
تاریخ الگوهای شمعدانی هم به بازرگانان ژاپنی که دنبال کشف الگوهای معاملاتی برای برداشت برنج خود بودن، می­رسه. در دهه 1990 در ایالات متحده، وقتی ترید روزانه اینترنتی رواج پیدا کرد، مطالعه این الگوهای باستانی ژاپنی دوباره مورد توجه واقع شد.
چندین الگوی نمودار شمعدانیِ در بازارهای مالی وجود داره که یکی از اونا الگوهای معکوس شمعدانی هست که به صورت خاصی برای سرمایه گذاران اهمیت داره و اونا برای شناسایی و بررسی معاملاتشون از این الگوها استفاده میکنن.

نمودار قیمت با الگوهای شمعدانی

نمودار قیمت با الگوهای شمعدانی

چه جوری از آنالیز فنی استفاده کنیم؟


پایه و اساس تجزیه و تحلیل تکنیکال اینه که قیمت بازار همه داده های موجود را منعکس میکنه و می­تونه بر بازار تأثیر بگذاره، در نتیجه، نیازی نیست که به تحولات اقتصادی که پیش میاد، و یا رویدادهایی که اتفاق میوفته و یا اخبار جدید توجهی داشته باشن.
به طور کلی باور تحلیلگران فنی اینه که وقتی به روانشناسی کلی بازار توجه میکنن، می بینن که قیمت­ها شروع میکنن در یه روندی حرکت کنن و اگه تاریخ معاملات را هم مطالعه کنیم، می بینیم که تاریخ نشون داده که روند قیمتا دوست دارن الگوها را تکرار دارن.
همونطور که گفته شد موارد اصلی در تجزیه و تحلیل فنی، الگوهای نمودارا و شاخصای آماری هستن.
آنالیز فنی کمک می­کنه که تریدرا و سرمایه گذارا با استفاده از تکنیکایی مثل تجزیه و تحلیل آماری و مطالعه رفتار اقتصادی بازار، فاصله بین قیمت ذاتی و قیمت بازار را بفهمن.
تجزیه و تحلیل فنی همچنین به معامله گرا کمک می­کنه تا با مطالعه اطلاعات گذشته، پیش بینی کنن که به احتمال زیاد در آینده چه اتفاقی میفته. البته بیشتر سرمایه گذارا از هر دو تا روش تحلیل تکنیکال و بنیادی برای تصمیم گیری استفاده می­کنن.

کلیدای اصلی برای آماده سازی در معامله گر کدامند؟


عقیده تحلیلگرای تکنیکال اینه که کلیدای اصلی در تریدینگ، سه تا محور اساسی داره که شامل نمودار قیمت، حرکت قیمت طبق یه روند مشخص و تکرار شدن روندا میشه.
وقتی میخواهید برای تحلیل تکنیکال از نمودارا برای شناسایی سیگنالای معاملاتی و الگوهای قیمت استفاده کنین، ممکنه در اول کار خیلی پراهمیت یا خیلی مبهم به نظر برسه.
تازه کارا قبل از هر چیز باید بدونن که تجزیه و تحلیل فنی مثل یه دریچه برای روانشناسی بازار عمل می­کنه و میتونه فرصتای سودآور رو برای اونا مشخص کنه.
وقتی میخواهید برای انجام معامله ای آماده بشین، سعی کنین در اول کار روی یک تریدینگ معاملاتی خاص متمرکز بشین و یه تکنیک انضباطی برای خودتون آماده کنین تا بتونین بدون اینکه دچار احساسات بشین یا اینکه فقط حدس بزنین، مسیر درست را دنبال کنین.
لازمه یه کارگزار یا بروکر پیدا کنین که اولا قیمتش براتون مناسب باشه و دیگه اینکه بتونه به شما در اجرای برنامه خودتون، راهنمایی کنه. در عین حال کارگزار باید بتونه یه بستر معاملاتی برای شما فراهم کنه که مجموعه مناسبی از ابزارای مورد نیاز در تحلیل بازار داشته باشه.

تکرار روندها در دوره های زمانی

الگوهای نمودار در تحلیل تکنیکی چه نقشی دارن؟


الگوهای نمودار در تجزیه و تحلیل تکنیکال خیلی اثر دارن، چونکه تریدرا با دیدن این الگوهای خاص و بررسی اونا، میتونن مناطق پشتیبانی و مقاومت در نمودارها رو بشناسن.
این الگوها، پایه و اساس عوامل روانشناسی بازارن که طبق آن می­تونین پیش بینی کنین که روند قیمت به کجا میره و در چه نقطه و چه زمانی قیمت می شکنه.
برای مثال، فرض کنین الگوی نمودار مثلثی یه نمودار صعودی ان که یه منطقه مقاومت را نشان می­ده، وقتی این منطقه مقاومت بشکنه، این می­تونه به یه حرکت قابل توجه و با حجم بالا منجر بشه.
چندین نوع اندیکاتور تکنیکال وجود داره که به عنوان ابزار آماری در تحلیل تکنیکال نمودارا استفاده میشه. رایج ترین اونا میانگین متحرک و اندیکاتور  MACDهستن.

اندیکاتورهای تکنیکال MACD

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چه تفاوتی دارن؟


در آنالیز بازارای مالی، دو سبک مهم وجود داره که تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال هستن. در همون حالی که تحلیلگرای تکنیکال باور دارن که بهترین روش آنالیز بازار دنبال کردن روندهاست، تحلیلگران بنیادی میگن که عوامل محیطی و درونی یک شرکته که ارزش سهام در بازار را تعیین می­کنه.
تحلیلگرای بنیادی روند نمودار را نادیده می گیرن. اونا از طریق ترازنامه و ارزش سهام یه شرکت تصمیم می‌گیرن که آیا اون سهام برای سرمایه‌گذاری سودآوری یا خیر.
نمونه های زیادی از سرمایه گذاران موفق هستن که یا از تحلیل بنیادی و یا از تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری در معاملات خودشون استفاده میکنن و حتی افرادی هم هستن که هر دوتای این عناصر را در معاملات خودشون به کار می­گیرن.
با این حال، به طور کلی، تجزیه و تحلیل تکنیکال سرعت بیشتری برای سرمایه گذاری داره، در حالی که تجزیه و تحلیل بنیادی یک زمان بندی طولانی را در نظر داره و به مدت زمان بیشتری برای تصمیم گیری و انجام معامله دقیق، نیاز داره.
در آخر باید گفت که تریدینگ می­تونه چالش برانگیز باشه، بنابراین تمرین هر چه بیشتر خیلی مهمتر از یادگیری اصول تئوریه.

1 نظر

عاطفه

یک سال پیش

سلام.ممنون از مطالب خوبتون که در عین ساده و قابل فهم بودن ،بسیار کامل هست.

پاسخ

نوشتن نظر جدید