نسبت P بر E

منظور از نسبت P/E سهام چیه؟

لینک کوتاه

 

آیا می دانید نسبت P/E سهام چیه؟

یه مدتی هست که خیلی در مورد بازار بورس و سرمایه گذاری در این بازار میشنویم. اما برای خیلی از ماها سخته که بخوایم ریسک کنیم و وارد این بازار بشیم. مثلا نمی دونیم نسبت P/E سهام تو بورس چیه؟ یا این که باید چه چیزایی رو بدونیم که سرمایه گذاریمون تو بورس شکست نخوره. 

اصلا تا حالا نسبت P به E به گوشتون خورده؟ میدونید چطوری باید این نسبت رو محاسبه کرد؟ یا اصلا با چه تحلیل میشه این نسبت  رو بدست آورد؟ بزارید همین اول کار بهتون بگیم تحلیل بنیادی بهترین راه برای به دست آوردن این نسبت هست. 

اگر در مورد تحلیل بنیادی اطلاعات نداری میتونی مقاله تحلیل بنیادی چیست رو بخونی.

مثلا شما می تونید به راحتی با تحلیل بنیادی نسبت قیمت و درآمد شرکتی که قصد دارید سهامشو بخرید، به دست بیارید. اگه نتونیم نسبت P/E رو به دست بیاریم، شاید نتونیم شرکت درستی رو برای خرید سهام انتخاب کنیم، و این یعنی از دست دادن سهاممون. 

ارزش گذاری سهام

نسبت P/E سهام یعنی چی و اصلا چه کاربردی داره؟

توی این نسبت، حرف انگلیسی p مخفف کلمه انگلیسی (price) هستش که در اصل به معنی قیمت بوده، و حرف انگلیسی E هم مخفف شده از کلمه (Earning ) هست، که به معنی سود است. وقتی در مورد نسبت این دو تا کلمه حرف میزنیم، یعنی میخوایم بدونیم اگر قیمت سهام و تقسیم بر سود سهام شرکت کنیم، روند صعودی داره یا نزولی. 

این طوری می فهمیم این شرکت مناسبه برای سرمایه گذاری، یا نباید سهامشو بخریم. به دست آوردن نسبت P/E یکی از مهمترین و آسانترین روش ها برای این هست که بتونیم سهام یه شرکت رو ارزش گذاری کنیم. پس یادتون باشه این نسبت خیلی مهمه. 

همه اونایی که سالها تو بورس فعالیت دارن و موفق شدن خیلی سود ببرن، خیلی زیاد اسم این نسبت و شنیدن. خیلی هاشون همدیگه حرفه ای شدن و خودشون قبل از این که سهام بخرن نسبت P/E رو محاسبه میکنن و به دست میارن. اینطوری کمتر ضرر می کنن و می تونن از پولی که تو بورس دارن سود بالایی به دست بیارن. 

البته نمی تونیم بگیم فقط با به دست آوردن نسبت P به E کار تمومه و ما اصلا ضرر نمی کنیم. چون خیلی از اونایی که تو بورس فعال هستن میگن به دست آوردن این نسبت اشتباهه. اما خب خیلی های دیگه ام هستن که میگن درسته. پس این که از این نسبت استفاده کنیم یا نه، به خود ما بستگی داره. 

آیا نسبت P/E هم انواع مختلفی داره؟ 

باید بگیم بله. سه نوع نسبت وجود داره که با این روش به دست میان. البته باید بگم هر کدوم از این سه تا روش، با اون یکی فرق داره. اما نتیجه ای که به دست میاد همونه. پس می تونیم از هر کدوم که برامون آسون تره استفاده کنیم. بزارید این نسبت ها رو معرفی کنم: 

نسبت P/E

  • نسبت P/E برآوردی:

تو این روش باید قیمت سهام به روز شرکت رو تقسیم بر EPS پیش بینی کنیم. نسبتی که با این روش به دست میاد یه جور پیش بینی یا برآورد هست. میتونیم برای اینکه ارزش سهام یه شرکت رو برای یک سال آینده محاسبه کنیم، از این روش استفاده کنیم. 

  • نسبت P/E دنباله دار:

یکی دیگه از نمونه نسبت هایی که معمولا زیاد استفاده میشه، نسبت دنباله داره. این روش با بقیه فرق داره و یکمی هم آسون تره. برای این که بتونیم ارزش سهام یه شرکتی رو با این نسبت به دست بیاریم، نیاز به قیمت روز سهام شرکت و EPS اتفاق افتاده داریم. 

این نسب اون اطلاعاتی که ما میخوایم در مورد آینده سهام شرکت به دست بیاریم و به ما نمیده. فقط می توانیم با حساب کردن این نسب به سابقه سهام دسترسی پیدا کنیم. 

  • نسبت P/E میانگین:

آخرین نسبتی که به ما در مورد ارزش سهام شرکت خبر میده، نسبت میانگینه. تو این نسبت قیمت سهام باید به روز محاسبه بشه، اما EPS ما باید میانگینی از 6 ماه گذشته و 6 ماه آینده باشه. فقط با داشتن این رقم ها می تونیم نسبت میانگین و انجام بدیم، و به تحلیل آینده و گذشته سهام دست پیدا کنیم. 

اینو همیشه یادتون باشه که برای حساب کردن نسبت پی به ای حتما معامله گر خودش باید EPS رو به دست بیاره یا پیش بینی کنه. اگر از روش های دیگه ای برای به دست آوردن این نسبت استفاده کنه، ممکنه به مشکل بخوره. یعنی قیمت ارزش سهامی که به دست آورده، میتونه غیر واقعی باشه. 

اون دسته از معامله گرایی که خودشون EPS رو محاسبه یا پیش بینی میکنن، خیلی بهتر می تونن قیمت موقع خرید سهام شرکت رو ارزش گذاری کنن. پس بهتر هم سود به دست میارن. 

اگر در مورد EPS اطلاعات نداری میتونی مقاله DPS و EPS در بورس رو بخونی.

 

تحلیل ارزش سهام شرکت ها

نسبت P به E فقط برای بورس استفاده می شه؟ 

نه. ما می تونیم برای خرید هر نوع سهامی از این نسبت استفاده کنیم. ولی بیشتر اونایی که تو بورس سرمایه گذاری می کنن، توی تحلیل بنیادی که روی شرکت ها انجام می دن، از این نسبت استفاده می کنند. تصور کن وقتی میخوای یک شرکت رو تحلیل کنی، به همه قیمت ها و سود سهام هاش دسترسی داری. 

پس وقتی از نسبت P/E برای ارزش گذاری سهام استفاده می کنیم، همه اطلاعات دستمونه و کار برامون آسون تر میشه. در ثانی ما تحلیل بنیادی رو هم روی شرکت هایی انجام می دیم که میخوایم سهامشون رو بخریم. وگرنه الکی نمی شینیم نسبت و تحلیل روی یه شرکت انجام بدیم. 

مهمترین نکته هایی که باید در مورد P به E بدونیم چیه؟

شاید با خوندن این مطلب یکم اطلاعت در مورد این نسبت به دست آورید. اما بزارد یه نکته های مهمی رو هم در مورد این نسبت بهتون بگم، که مبادا به اشتباه بی افتید. 

نسبت P/E یکی از تاثیرگذارترین روش هایی هست که به ما سود و ارزش واقعی سهام یک شرکت و میگه. همه شرکت ها برای این که سود سالانه خودشون رو حساب کنن، از این نسبت استفاده می کنند. ممکنه بعد از محاسبه ببینن که سودشون کمتر از اون میزان واقعی نشون میده که به دست آوردن. 

پس وقتی نسبت P به E رو محاسبه کردیم، نمیتونیم بگیم که این نسبت واقعی و درسته. ممکن هم هست واقعی و درست نباشه. بالا بودن یا پایین بودن نتیجه این نسبت، نشون میده که بازار در آینده چه توقعی از این شرکت داره. اما همیشه بازار درست تصمیم نمیگیره. یعنی میتونه اشتباه کنه. 

پس ما نباید به انظاری که بازار از شرکت داره توجه خاص کنیم. باید خودمون هم به شکل دیگه ای نسبت P/E رو محاسبه کنیم، تا یاد بگیریم. این طوری می تونیم احتمال خطای بازار رو خودمون کم کنیم. 

P به E

شاید اگر از اونایی که تازه کار تو بازار سهام و بورس هستن بپرسید محاسبه نسبت P بر E چقدر خوبه، همه بگن عالیه. اما نباید فقط به این نسبت بسنده کنید. بهتره قبل از این که سهام یه شرکت و بخرید همه روش هایی که می تونه بهتون بگه ارزش سهام این شرکت خوبه و میتونه براتون سود داشته باشه، امتحان کنید. 

حتما اینو یادتون باشه اون شرکت هایی که هیچ سود دهی ندارن، هر چقدرم که P/E اونا رو محاسبه کنید بی فایده است. چون جواب این نسبت وقتی به دست میاد که قیمت و با درآمد تقسیم کنید. وقتی یه شرکت در طول یک سال هیچ سودی نداشته پس درآمدی هم به دست نیاورده.

اینطوری میشه که اصلا بدون محاسبه نسبت P/E، جواب نسبت منفی درمیاد. برای این که ارزش سهام این شرکت ها رو محاسبه کنید، بهتره برید سراغ یه روش دیگه. 

 

نوشتن نظر جدید