مفاهیم DPS و EPS

DPS و EPS در بورس چه هستند؟

لینک کوتاه

مفاهیم DPS و EPS در بورس چه هستند؟

یکی از مفاهیمی که قبل از ورود به بازار بورس باید در موردش بدونیم میدونید چیه؟ علاوه بر مفهوم P/E باید بدونیم که مفهوم های دیگه ای هم هستن که تو بورس استفاده میشن. مفاهیم DPS و EPS از جمله مفهوم هایی هستن که لازمه قبل از اینکه وارد بازار بورس بشید و سرمایه گذاری کنید، در مورد شون اطلاعات به دست بیارید. 

بزارید من براتون بدون دردسر توضیح بدم مفاهیم DPS و EPS چی هستن و چرا باید در موردشون اطلاعات به دست بیاریم. اصلا میدونید میشه درآمد هر سهمی که می خواید از شرکت های مختلف بخرید رو پیش بینی کنید؟ مسئله ای که خیلی برای همه ما قبل از خرید سهام شرکت ها مهمه، اینه که بدونید اصلا این سهامی که میخریم چقدر میتونه برای ما سود داشته باشه.

قبلا شرکت هایی که تو بورس تهران پذیرفته می شدن، بسته به عملکرد یکساله خودشون، پیش بینی می کردن که در سال آینده چقدر سهامشون میتونه سود کنه. اما دیگه مدتی هست که پیش بینی سود یا EPS متوقف شده. البته با این که طبق دستورالعمل جدید سازمان بورس مفاهیم DPS و EPS از بورس حذف شدن، اما این مسئله واکنش های مثبت و منفی زیادی را بین سرمایه گذاران بروز داد. 

خیلیا معتقدن نباید پیش بینی سود تو بورس حذف بشه، چون سرمایه گذاری با تحلیل و بررسی راحت تر میتونن سهام شرکتی که می خوان رو بخرن یا بفروشن. پس به طور کلی می تونیم مفاهیم DPS و EPS معیاری برای ارزش گذاری سهام شرکت ها بیان کنیم. اما شما میدونید این مفهوم ها چی هستن؟ بزارید تا براتون بگم.

پیش بینی سود شرکت

مفهوم پیش بینی سود یا EPS چیه؟

Earning Per Share ( EPS) یعنی سود هر سهم. وقتی کل سودی که یک شرکت در طول یک سال به دست میاره رو از مالیات شرکت کم کنیم، بعد به تعداد سهام های شرکت تقسیم کنیم، یه عددی به دست میاد که در اصل سود هر سهم در طول یک ساله.

مفاهیم DPS و EPS در اصل به این شکل محاسبه می شن که: سود خالص شرکت÷ کل سهام شرکت₌ EPS 

ای پی اس یا نسبت قیمت به درآمد، یکی از مهمترین مفاهیمی است که برای تعیین قیمت سهام شرکت ها لازمه بشناسیم. پس وقتی در مورد EPS اطلاعات به دست بیاریم، میتونیم به راحتی ارزش سهام شرکت رو با توجه به قیمت اون مشخص کنیم. 

یه نکته مهمی که باید در مورد ای پی اس بدونیم اینه که در زمان محاسبه ارزش سهام با این روش، ما می تونیم سرمایه مورد نیاز رو برای خرید این سهام رو به صورت خالص مشخص کنیم. پس این که بدونیم مفاهیم DPS و EPS چی هستن و چه کاربردی دارن، خیلی می تونه به ما کمک کنه تا توی بورس بهتر سهام بخریم. 

بعضی وقتا ممکنه دو تا شرکت رقم EPS یکسانی داشته باشن. اما مطمئن باشید یکی از این شرکت ها بدون شک رقم سود هر سهمش رو با سرمایه گذاری کم به دست آورده. اینم بدونید که شرکت هایی که با سرمایه کم می تونن سود زیاد بسازن، خیلی عالی و کارآمدن. 

پس اگه علاوه بر بررسی مفاهیم DPS و EPS در این شرکت، بقیه فاکتورها هم مساوی باشن، این شرکت ها انتخاب بهتری برای سرمایه گذاری و خرید سهام به شمار می رن. 

سود تقسیم بر سهم

 مفهوم پیش بینی سود DPS چیه؟ 

یکی دیگه از مفاهیم DPS و EPS که لازمه قبل از ورود به بازار سرمایه گذاری بورس بشناسیمش، مفهوم DPS هست. این مفهوم در اصل مخفف کلمه Divide Per Share هستش، یعنی سود تقسیم بر سهم. خیلی از شرکتهایی که تو بورس فعالیت می کنن، سودی که سالانه به دست میارن و بین سهامداران تقسیم نمیکنن. 

یکمی از سودشون و برای برنامه های توسعه شرکت، پیش خودشون نگه میدارن. البته این کار وظیفه مجمع عمومی سهامداران هست. باید اول این مجمع به هست مدیره شرکت اجازه بده تا سود برای برنامه های توسعه ای ذخیره بشه، بعد شرکت یه قسمتی از سودشو برای این کارا برداره. 

حالا هرچی این وسط سود باقی مونده، بسته به هر سهم، بین سهامداران تقسیم و توزیع میشه. که به این کار میگن DPS. حالا که با هر دو تا مفاهیم DPS و EPS اشنا شدیم، بهتره بریم سراغ این که بفهمیم آیا این دو تا مفهوم با هم تفاوتی هم دارن؟ یا هر دو یک جور سود سهام رو برای ما پیش بینی می کنن؟

سود نقدی DPS

تفاوت مفاهیم DPS و EPS با هم چیه؟

اول بهتره بدونیم که جنس هر دوی این مفهوم ها، از سود شرکته. یعنی هر دوی مفاهیم DPS و EPS به بررسی سود شرکت بر می گرده. مهمترین تفاوتی که می تونیم برای این دوتا مفهوم بگیم، اینه که وقتی بررسی می کنیم، نتیجشون با هم یکی نمیشه. 

اصولا بعد از بررسی و تحلیل مفاهیم DPS و EPS مقدار دی پی اس، از ای پی اس کمتر میشه. چون همه شرکتا دلشون می خواد یه قسمتی از سودی که در عرض یک سال مالی به دست آوردن رو، پیش خودشون نگه دارن. 

اما بعضی وقتا پیش میاد که بین مفاهیم DPS و EPS سود دی پی اس بیشتر از ای پی اس میشه. این حالت وقتی پیش میاد، که یه شرکت برای این که سود یکسالشو محاسبه کنه، از سودی که قبلا کنار گذاشته هم برای این تقسیم استفاده می کنه. اینطوری باعث میشه سود دی پی اس، از ای پی اس بیشتر بشه. 

مفاهیم DPS و EPS در بورس

مهمترین نکته هایی که باید در مورد EPS و DPS بدونیم چیه؟

خیلی از اونایی که سالهاست وارد بازار بورس شدن، برای این که در مورد سود و قیمت سهام اطلاعاتی به دست بیارن، میرن سراغ محاسبه و تحلیل P/E. می دونید نسبت P/E سهام چیه؟ باید در این مورد هم مطالعه کنید. تنها وقتی می تونید توی بازار بورس به موفقیت و سود بالایی برسید، که همه مفاهیم کاربردی این بازار و بلد باشید. 

مثلا علاوه بر مفاهیم DPS و EPS باید نسبت P/E رو هم بدونید و بشناسید. اونوقت می تونید بهتر شرکت های پرسود رو بشناسید و سهامشون رو بخرید. تا سود بالاتری ببرید. اما برای این کار لازمه اولا یه چیزایی رو در مورد مفاهیم DPS و EPS بدونید. 

  • اولین نکته اینه که تقریبا بیشتر شرکت ها، سود خودشون رو با عنوان دی پی اس، بین همه سهامداران تقسیم نمی کنن. چون یه بخشی از این سود سهام و برای خودشون نگه میدارن. 
  •  
  • دومین نکته در مورد ای پی اس هست. اونم اینه که چون EPS در اصل یه نوع پیش بینی سود شرکت هست، می تونه در طول یک سال چند بار تغییر کنه. چون شرایط شرکت در طی یک سال تغییر می کنه. مثلا ممکنه عملکرد شرکت در طول یک سال بهتر یا حتی بدتر بشه. که این مسئله باعث میشه نتیجه حاصل از مفاهیم DPS و EPS هم تغییر کنه. 
  •  
  • سومین نکته مربوط به دی پی اس هست. طبق قانون بورس، شرکت ها فقط 8 ماه وقت دارن تا سود نقدی سهام داراشونو پرداخت کنن. بعضیا زود سود و به حساب سهام داراشون واریز میکنن و بعضی های دیگه هم دیر. فقط باید در طول این 8 ماه سود به حسابشون واریز بشه. 
  •  
  • چهارمین نکته را باز به مفهوم ای پی اس می پردازیم. اگه میخواید نتیجه حاصل از مفاهیم DPS و EPS رو دقیق تر به دست بیارید، باید اجازه بدید کمی بیشتر از شروع سال مالی شرکت بگذره. چون عملکرد واقعی شرکت بهتر مشخص میشه و شما می تونید ای پی اس و دقیق تر پیش بینی کنید. 

 

این نکته ها رو در نظر بگیرید و برای بررسی مفاهیم DPS و EPS از اونا استفاده کنید. اینطوری می تونید سرمایه گذاری معقول تر و پر سود تری را تجربه کنید. 

نوشتن نظر جدید