عرضه اولیه

مزیت خرید عرضه اولیه سهام در بورس چیه؟

لینک کوتاه

مزیت خرید عرضه اولیه سهام در بورس چیه؟

سرمایه گذاری تو بازار بورس خیلی وقته رونق گرفته و همین مسئله باعث شده خیلی از آدما دنبال این باشن که بخوان سهام بخرن. ولی به نظر شما خریدن کدوم سهام میتونه بیشتر سود داشته باشه؟ سهام هایی که عرضه اولیه دارن یا اونایی که چندین ساله تو بازار بورس خرید و فروش دارن؟

اصلا میدونید سهام هایی که عرضه اولیه هستن به چه سهام هایی میگن؟ با من همراه باشید تا یکم براتون در مورد این مسئله حرف بزنم. وقتی اطلاعات بیشتری به دست آوردید، می تونید با خیال راحت تصمیم بگیرید که چه سهامی بخرید. 

اگه بخوام ساده براتون بگم، شرکت هایی که اولین بارشونه وارد بورس میشن و میخوان سهامشون رو عرضه کنن، عرضه اولیه هستن. اصلا از اسمشم مشخصه. عرضه سهامی که برای اولین بار انجام میشه. حتی بعضی از شرکت ها هستن که ممکنه قبلا عرضه خصوصی داشتن، ولی چون برای اولین بار تو بورس به شکل عمومی سهامشون و عرضه میکنن، بهشون میگن عرضه اولی ها.

اگه برید بورس تهران، خیلی زود متوجه میشید که سهام های عرضه اولیه خیلی پرطرفدارن. اما میدونید چرا؟ چون این سهاما برای اولین باره عرضه میشن، همیشه پرسود تر هستن. 

عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه سهام آسونه؟ یا مثل خرید سهم های دیگه پیچیده اس؟

خیلیا همیشه می ترسن بخوان تو بورس سرمایه گذاری کنن. مخصوصا اونایی که پول زیادی رو برای سرمایه گذاری شون در نظر گرفتن. اما ریسک کردن تو بورس، یکی از رازهای موفقیته. مثلا ممکنه یک نفر سهام بخره و اون شرکت یک دفعه ارزش زیادی پیدا کنه.

شایدم برعکس این اتفاق بی افته. ولی این که مثلا یک نفر بره عرضه اولیه سهام بخره و موفق بشه سود به دست بیاره، بدون شک نیاز به آموزش داره. قبلا اون آدمایی که می خواستن سهام های عرضه اولی بخرن، باید از روش بیلدینگ استفاده می کردن. 

این روش سخت بود و خیلی ها نمی تونستن راحت سهام بخرن. از طرف دیگه، وقتی تعداد سفارشا برای خرید سهام تو سامانه بیشتر می شد، تعداد سهام ها کمتر میشد و خرید سخت تر بود. اخرشم خیلی از اونایی که میخواستن عرضه اولیه سهام بخرن، موفق نمی شدن. 

اما دیگه این روش امروزه استفاده نمیشه. یعنی خرید این سهام های عرضه اولیه خیلی راحت تر شده. دیگه امروزه به جای روش بوک بیلدینگ، کافیه وارد سایت بورسینس بشید و سهام بخرید. 

مزیت خرید عرضه اولیه

چطوری میشه سهام عرضه اولی خرید؟ آیا سود دهی خوبی داره؟

این نوع سهام ها رو میشه هم به صورت آنلاین هم به صورت آفلاین خرید. برای این که بتونید سهام عرضه اولیه رو آفلاین بخرید، باید اول قیمت و حجم درخواستی خودتون رو وارد سامانه معاملاتی کنید. اگه خرید سهام رو به کارگزار سپردید، اون می تونه راحت بره سهام عرضه اولیه براتون بخره. 

اما اگه میخواید آنلاین خرید کنید، باید صبر کنید تا بورس یک تاریخ برای خرید سهام عرضه اولیه مشخص کنه. بعد باید مراحل خرید و به ترتیب انجام بدید تا راحت سهام و بخرید. 

مراحلی که لازمه حتما برای خرید سهام طی کنید میدونید چیه؟ بزارید براتون بگم:

 • اول باید از اطلاعاتی که مربوط به فروش و عرضه سهام هست مطلع بشید
 • دوم باید سفارش خرید عرضه اولیه سهام و ارسال کنید. ( داخل همون سایت معاملاتی که قبلا گفتم)
 • مرحله سوم نوبت به بررسی نتیجه درخواست خرید سهام میرسه
 • این مرحله که اخرین مرحله محسوب میشه، دیگه برمیگرده به اطلاعاتی که لازمه بعد از خرید سهام داشته باشید

 

خیلی از اونایی که سهام اولیه می خرن، میدونن که این سهام ها همیشه سودآور هستن. می تونیم به صراحت بگیم که تقریبا 90% سهام هایی که به شکل عرضه اولیه برای فروش وارد بورس میشن، تقریبا 20 تا 30% سود دهی دارن. حتی ممکنه در چند ماه اول تا چند صد درصد هم رشد کنن. همین مساله باعث شده تا خیلی از سهام دار های بورسی مایل به خرید این سهام های اولیه باشن. 

همین تمایل بالای آدما برای خریدن سهام اولیه، باعث میشه وقتی سهام عرضه میشه خیلی از ادما متقاضی خرید باشن. حتی ممکنه شما سهام عرضه اولیه بخرید، بعد تا چند روز هنوز صف خرید سهامتون وجود داشته باشه. البته این مسئله نمی تونه باعث بشه که حتما در آینده سهامی که خریدید سود دهی داشته باشه. 

زمان عرضه اولیه

چه عواملی باعث میشه قیمت سهام بعد از خرید رشد کنه؟

بدون شک یه عواملی این وسط وجود داره که باعث میشه وقتی سهام عرضه اولیه رو میخریم، به سرعت قیمتش بالا بره. اما این عوامل چی میتونن باشن به نظر شما؟

 • نوع رفتار سهامداران عمده: یکی از عواملی که باعث میشه قیمت سهام رشد کنه، اینه که سهامدار های عمده بعد از عرضه اول دیگه سهام عرضه نکنن.

 • تعداد سهام هایی که عرضه میشه: دومین مسئله ای که باعث میشه قیمت سهام بعد از عرضه رشد کنه، تعداد کمه عرضه اولیه سهامه. 

 • جو بازار: در نهایت هم جو بازار می تونه تاثیر مثبت توی قیمت سهام داشته باشه. مثلا خیلی کم پیش میاد کسی حاضر بشه سهامی که عرضه اولی خریده رو بفرشه. چون همه به سوددهی این سهام خوشبینن.

 

بهترین وقت برای فروش سهام عرضه اولی چه موقست؟

سهام اولیه ای که شرکت ها عرضه میکنن، در اصل یه جور رابطه برد – برد داره. البته این مسئله اینطور نیست که سرمایه گذار بعد از این که سهام و خرید باید اونو داخل سبد بزاره. طبق تئوری جهانی، قیمت سهام عرضه اولیه جوری تعیین میشه، که خریدارها بعد از خرید این سهام، بتونن حداقل 10 تا 20 درصد سود کنن. 

به همین دلیل نمیتونیم یه زمان قطعی برای فروش این سهام انتخاب کنیم. چون این مسئله به خیلی شرایط بستگی داره. اما برای این که بدونیم چه زمانی بهترین وقت برای فروش سهام اولیه است، باید یه چیزایی رو در نظر بگیریم مثلا:

 • روند فعلی بازار رو بررسی کنیم. 
 • وضعیت الان و آینده شرکت و تو بازار بورس ارزیابی کنیم.
 • رفتار سهامداران عمده رو بعد از عرضه اولیه سهام ، بررسی کنیم.
 • به بزرگ بودن یا کوچک بودن شرکتی که سهامش و خریدیم توجه کنیم.
 • سهام اولیه رو به خوبی تحلیل بنیادی کنیم. 

 

اما آیا می دونید تحلیل بنیادی چیه؟ برای این که در مورد این تحلیل اطلاعات به دست بیارید، بهتره به مقاله " تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟" مراجعه کنید.

سود دهی سهام اولیه شرکت

به نظر شما ممکنه خرید سهام اولیه هیچ سودی نداشته باشه؟

درسته گفتیم بیشتر وقتا خرید سهام اولیه سود دهی داره، اما گاهی وقتام پیش میاد که خرید سهام شرکت های اولیه نه تنها سودی برای شما نداره، حتی ممکنه ضرر هم داشته باشه. بازار بورس در بیشتر مواقع با این مسئله روبه رو میشه. البته باید بدونیم که رشد نکردن سهام اولیه بعد از خرید، حتما دلیل خاصی داره.

مثلا ممکنه قیمت سهام اولیه ای که تو بازار بورس عرضه شده، با ارزش واقعی اون چندان تفاوتی نداشته باشه. می دونید که اگه قیمت سهام یه شرکتی با ارزش واقعی اون برابر باشه یا حتی بیشتر باشه، بدون تردید سرمایه گذاری هیچ سودی را به همراه نداره.

سهام یه شرکت رو باید وقتی بخریم که قیمت فروشش از ارزشش کمتر باشه. اونوقته که می تونیم سود کنیم. از یه طرف دیگه ام ممکنه بازار فروش سهام تو موقعیت مناسبی نباشه. اون موقع هم اگه عرضه اولیه سهام بخریم، حتما ضرر می کنیم.

پس اصلا به این مسئله باور نداشته باشید که حتما اگر سهام اولیه یه شرکت رو بخریم، سود دهی خواهیم داشت. باید حتما قبل از خرید سهام بررسی کنید و ببینید آیا ارزش این سهام از قیمتش کمتره یا بیشتر. پس چه فرد با تجربه ای تو سرمایه گذاری بورس باشید، چه آدم تازه وارد، در هر حال باید ارزش سهام و قبل از خرید بررسی کنید.

نوشتن نظر جدید