صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری چی هستن و چه مزیتی دارن؟

لینک کوتاه

 

صندوق های سرمایه گذاری چی هستن و چه مزیتی دارن؟

همه کسایی که وارد بازار بورس میشن، از همون ابتدا به این بازار تسلط ندارن و این مسئله میتونه باعث بشه سرمایشونو از دست بدن. مگر این که با صندوق های سرمایه گذاری اشنا باشن. اما بزارید بپرسیم این صندوق ها در اصل چی هستن و چه مزیتی برای سرمایه گذاران در بورس دارن. 

افراد زیادی هستن که نه زمان مناسبی برای حضور در بازار بورس دارن، نه اطلاعات کافی در مورد خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس در اختیارشون هست. به همین دلیل این دسته از افراد برای این که پس انداز خودشون رو بدون دردسر سرمایه گذاری کنن، به سراغ بانک میرن.

با این کارشون تمامی فرصت هایی که می تونه بازدهی پولشونو بیشتر کنه، از دست میدن. یکی از روش هایی که میتونه این فرصت و در اختیار کسایی بزاره که به دنبال این هستن از پس اندازشون بیشترین سود و به دست بیارن، صندوق های سرمایه گذاری هستش.

این صندوق ها در اصل برای کسایی که میخوان به شکل غیر مستقیم وارد بورس بشن، مناسبه. با این کار سرمایه گذار می تونه انتظار اینو داشته باشه که از پس انداز خودش، بیشتر از سود بانکی سود به دست بیاره. صندوق سرمایه گذاری رو میتونیم مجموعه ای از اوراق مشارکت، سهام و بقیه اوراق های بهادار به شمار بیاریم. 

صندوق های سرمایه گذاری

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری به چه صورته؟

صندوق ها برای این که فعالیت خودشون توی بورس رو شروع کنن، نیاز به چندتا سرمایه گذار دارن. یعنی در اصل اولین قدم برای این که صندوق سرمایه گذاری شروع به کار کنه، جمع شدن چندین سرمایه گذار دور هم رو می طلبه. 

این سرمایه گذارا پس اندازشون و به صندوق ها میسپرن تا به جای خودشون، کارگزارهای صندوق با پولشون تو بورس فعالیت کنن. اینطوری سرمایه گذار نگران این نیست که اصل سرمایشو از دست بده. چون کارگزار هایی که در صندوق های سرمایه گذاری فعالیت می کنن، همگی از تجربه بالایی توی بازار بورس برخوردارن. 

یعنی سالهاست دارن توی بازار بورس سهام خرید و فروش میکنن، سرمایه گذاری می کنن و .. . این کارگزارای صندوق، با خرید و فروش سهام، ارز، کالا و ... در بورس، با پول سرمایه گذارا، سود به دست میارن. این سود وارد صندوق میشه و بسته به سهم هر سرمایه گذار، سود به اونا پرداخت خواهد شد. 

سرمایه گذاری صندوق

صندوق های سرمایه گذاری به چند نوع دسته بندی میشن؟

 یه مسئله مهمی که باعث شده این صندوق ها خیلی محبوبیت به دست بیارن، تنوع در اوناست. یعنی هرکی با هر سلیقه ای می تونه داخل یه صندوق سرمایه گذاری کنه. این که چقدر ریسک پذیر باشید، یا این که چقدر سرمایه اولیه دارید، یا قصدتون از سرمایه گذاری توی صندوق چیه؟ همه می تونن به شما توی انتخاب صندوق کمک کنن. 

به طور کلی باید بگیم تفاوت این صندوق ها، توی ترکیب دارایی هاشونه. یعنی بعضی از صندوق های سرمایه گذاری بسته به ماهیتشون، ممکنه سودی شبیه به سپرده بانکی در اختیار سرمایه گذار بزارن، بعضی صندوق ها پر ریسک ترن و می تونن بیشتر از سود بانکی برای سرمایه گذار به همراه داشته باشن. اجازه بدید با این صندوق ها آشنا بشیم، تا بفهمیم هر صندوق در اصل چه کاربرد و عملکردی داره. 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

1.صندوق سرمایه گذاری سهامی 

این صندوق ها در واقع بیشتر از 70 درصد از سرمایه خودشونو، برای خرید سهام استفاده می کنن. 30% مونده این پس انداز ها هم به مدیر صندوق سپرده می شه، تا برای خرید اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا حتی خرید اوراق بهادار با درآمد ثابت، استفاده کنه. 

همین حرکت باعث میشه تا این صندوق ها، نسبت به صندوق هایی که درآمدشون ثابته، ریسک بیشتری داشته باشن. چون سهم بیشتری از سرمایشونو برای خرید سهام کنار میزارن. پس نمیتونیم بگیم که این صندوق ها، سود تضمین شده دارن. چون چنین مسئله ای ممکن نیست. 

سرمایه گذاری توی این صندوق ها، بیشتر برای اون دسته از سرمایه گذار هایی مناسبه، که دوست دارن داخل بورس سرمایه گذاری کنن، اما اطلاعاتی از این بازار ندارن. پس با تصمیم همکاری با این صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه خودشون رو به دست یه عده کارشناس و تحلیلگر حرفه ای میسپرن، تا سرمایشونو توی بازار بورس به کار ببرن. 

سرمایه گذاری

بهتره این نکته یادتون باشه که هر وقت یک صندوق سرمایه گذاری سهام، شروع به عرضه اولیه کرد، یه بخشی از سرمایتونو به خرید واحد های این صندوق اختصاص بدید. چون تجربه ثابت کرده که صندوق های سرمایه که تازه تاسیس هستن، بین 3 تا 5 سال اول بازدهی بالایی دارن. دقیقا شبیه به شرکت هایی که تازه سهامشون رو برای اولین بار در بازار بورس عرضه میکنن.

برای این که بفهمید چطوری میتونید یه صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنید، بهتره به "سایت fipiran "مراجعه کرده و سابقه عملکردی صندوق و بررسی کنید. با این کار می تونید بهترین صندوق های سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. 

2.صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

این صندوق ها بر خلاف صندوق های سهامی، بین 70 تا 90 درصد از دارایی هاشونو به خرید اوراق مشارکت، سپرده بانکی، اوراق بهادار و .. اختصاص میدن. که همه ی این سهام ها درآمد ثابت به صورت سپرده بانکی دارن. تقریبا 10 درصد باقی مونده دارایی این صندوق هم، توی بورس برای سرمایه گذاری استفاده میشه.

این صندوق های سرمایه گذاری بیشتر برای کسایی مناسبه که دنبال سرمایه گذاری کم ریسک هستن. تا از حداقل سود تضمین شده از سرمایه برخوردار بشن. بیشتر این صندوق ها، یا به صورت ماهانه یا به صورت سه ماه یک بار سود سرمایه گذاری رو به سهامداراشون پرداخت می کنن. 

از مهمترین ویژگی هایی که می تونیم برای این صندوق ها بیان کنیم، ارائه سودی بیشتر از سود بانکی به سرمایه گذار هست. معمولا بین 3 تا 4 درصد سود این صندوق ها، از سپرده های بانکی بیشتره. همین مساله باعث میشه خیلی از سرمایه گذارا تصمیم بگیرن توی این صندوق ها سرمایه گذاری کنن. 

سرمایه گذاری

3.صندوق سرمایه گذاری قابل معامله( ETF)

این دسته از صندوق ها در اصل بسته به دارایی پایه ای که دارن، برای خرید اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنن. یکی از از مهمترین ویژگی هایی که باعث شده این صندوق ها محبوبیت به دست بیارن، اینه که خرید و فروش سهام توی این صندوق های سرمایه گذاری آزاد هست.

یعنی در اصل معامله توی این صندوق، شبیه معامله توی بازار فرابورس هست. شاید بهتره بگیم این صندوقا چون قابلیت خرید و فروش سهام توی بورس رو دارن، پس ممکنه از ریسک متفاوتی نسبت به صندوقهای دیگر برخوردار باشن. چون عرضه و تقاضا توی بازار بورس، میتونه روی قیمت سهم های این صندوق تاثیر بزاره. 

4.صندوق سرمایه گذاری پروژه 

این صندوق های سرمایه، از دارای های خودشون برای تامین مالی پروژه های نفت، صنعتی، پتروشیمی، معدن و ... استفاده می کنن. در اصل این صندوق ها با این هدف تاسیس شدن که به بهره برداری از پروژه های مختلف کمک کنن. 

سرمایه گذاری در صندوق های مختلف

5.صندوق سرمایه گذاری مختلط

یکی دیگه از صندوق های سرمایه گذاری که تقریبا می تونیم اونو صندوق ترکیبی از صندوق با درآمد ثابت و سهامی در نظر بگیریم، صندوق های مختلف هستن. این صندوق ها حداکثر 60 درصد سهام هاشونو توی بازار بورس سرمایه گذاری میکنن، و 40 درصد باقی مونده رو به خرید اوراق مشارکت، اوراق بهادار، سپرده های بانکی و ... اختصاص میدن. 

کسانی که دنبال صندوق با ریسک متوسط میگردن، می تونن در این صندوق ها سرمایه گذاری کنن. چون بیشتر از نیمی از دارایی این صندوق، در بازار بورس سرمایه گذاری میشه. باید بگیم این صندوق حداقل سود تضمین شده ای نداره. اما میتونه بازدهی بیشتری نسبت به صندوق با درآمد ثابت داشته باشه. 

6.صندوق سرمایه گذاری ساختمان و زمین

ایرانی های همیشه به این مسئله معتقد بودن که اگر بر روی زمین و ساختمان سرمایه گذاری کنن، بدون شک ضرر نمی کنن. به همین دلیل بیشتر افرادی که از پس انداز بالایی برخوردار هستن، به سراغ صندوق های سرمایه گذاری ساختمان و زمین میرن. 

این صندوق ها با جذب سرمایه گذار به سمت خود، به پروژه های بزرگ کمک می کنن تا فرصت سرمایه گذاری به دست بیارن. 

علاوه بر تمام این صندوق هایی که برای شما توضیح دادیم، صندوق های دیگه ای هم هستن که به صورت خاص سرمایه گذار جذب می کنن. مثلا صندوق های جسورانه، صندوق های نیکوکاری، صندوق های شاخص، صندوق های اختصاصی بازارگردانی، صندوق سرمایه گذاری در طلا و ... . 

اما بیشتر افراد با سه صندوق اصلی درآمد ثابت، سهامی و مختلط آشنا هستن. به همین دلیل برای این که با پس انداز خودشون سود خوبی به دست بیارن، سراغ این صندوق ها میرن. الان شما می تونید با شناخت بیشتر از این صندوق ها، پس انداز خودتونو به یک صندوق مناسب بسپرید. 

نوشتن نظر جدید