کد بورسی و ثبت نام در کارگذاری

کد بورسی چیه و آیا انتخاب کارگزاری برای سهامدار مهمه؟

لینک کوتاه

 

کد بورسی چیه و آیا انتخاب کارگزاری برای سهامدار مهمه؟

یکی از اولین چیزهایی که باید قبل از وارد شدن به بازار بورس برای سرمایه گذاری بدونید، گرفتن کد بورسی و البته نحوه ثبت نام در کارگزاری های بورس هست. اما میدونید چطوری باید کد بورس بگیرید؟ اصلا میدونید کد بورس چیه و چه کاربردی داره؟ چرا باید همه سرمایه گذارها داشته باشنش؟ 

بزارید اول براتون بگم کد بورس چیه و علت اهمیت گرفتن کد بورسی برای معامله گرا چی میتونه باشه. همه معامله گرایی که وارد بازار بورس میشن، باید قبل از شروع کار یه کد خاصی دریافت کنند. این کد رو بیشتر معامله گر ها، با نام کد سهامداری هم میشناسن. 

وقتی میخواید به صورت آنلاین سهام بخرید، یا بفروشید، باید حتما کد داشته باشید و توی یکی از کارگزاری های بورس هم ثبت نام کرده باشید. گرفتن کد بورسی مثل این میمونه که رفته باشید بانک و بخواید حساب باز کنید. اول باید ثبت نام بشه، بعد هم به شما یک شماره حساب داده میشه. دقیقا مثل همین کد.

برای این که بتونید پول بگیرید یا پول توی بانک واریز کنید، اول باید یه حساب بانکی داشته باشید. کد بورس هم دقیقا حساب بانکی هست که شما باید قبل از خرید و فروش سهام، داشته باشید. اما این کد چی هست؟ 

گرفتن کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری

اهمیت گرفتن کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری چیه؟

اولین مسئله ای که باید در مورد دریافت کد برای بورس بدونید اینه که اگه این کد رو نداشته باشید، شما رسما یه معامله گر بورس شناخته نمی شید. یعنی کسی شما رو به عنوان یه معامله گر بورس نمیشناسه. پس باید بدونید که اهمیت گرفتن این کد خیلی بالاست. 

اما این کد بورس در اصل چیه؟ این کد از سه تا حرف اول فامیلی شما تشکیل شده که 5 تا عدد تصادفی هم کنارش قرار داره. مثلا فکر کنید شما فامیلیتون احمدیه، وقتی کد سهامداری رو گرفتید، کد شما "احم28735 " می تونه بشه. البته باید بگم همه اینطوری نیستن و بعضیا کد بورسیشون سه حرف اول فامیلیشون نیست. 

اما در کل کد بورسی همچین چیزیه. کسی که این کد رو گرفته باشه، میتونه وارد پنل معاملات اینترنتی بشه، یا از طریق نرم افزار معاملات آنلاین، سهام بخره و بفروشه. اینو هیچ وقت فراموش نکنید که هر کس فقط می تونه یه کد سهامداری داشته باشه. 

یعنی هر کد بورس فقط مخصوص به یه نفره و اصلا هم ممکن نیست این کد شبیه کد یه نفر دیگه باشه. اگر شما فامیلیتون رو تغییر بدید، کد بورستون هم تغییر میکنه. البته این مسئله جزو شرایط خاص به حساب میاد. 

مراحل دریافت کد سهامداری و ثبت نام در کارگزاری ها چیه؟

برای این که بتونید کد سهامداری بگیرید باید یه مراحلی رو طی کنید. اینم بدونید که خیلی از اونایی که تو بورس فعال نیستن هم کد بورس دارن و تو کارگزاری ثبت نام کردن. پس گرفتن کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری های مناسب، اونقدرام که فک میکنید بی اهمیت نیست. 

می تونید کد و بگیرید و باهاش خیلی راحت وارد بورس بشید. یا حتی تو خونه بشینید و آنلاین سهام بخرید و بفروشید. اما قبل از این که این همه کار خوب بکنید، اول باید بدونید چطوری باید مراحل گرفت این کد رو طی کرد. 

معامله در بورس با کد بورسی

1. اولین مرحله برای گرفتن کد سهامداری، ثبت نام در سایت سجام هست

ابتدا باید وارد سایت سجام بشید تا هویت خودتونو ثابت کنید. وقتی کارگزاری همه مدارک مورد نیاز تون رو گرفت، بهتون یه کد میده که این کد و باید نگهدارید چون مهمه. تا برید سراغ دفاتر پیشخوان دولت و هویت خودتونو اثبات کنید. اینجا شما به کد سجام نیاز دارید. 

2. دومین مرحله گرفتن کد سهامداری هست

برای اینکه بتونید کد بورسی دریافت کنید، اول باید هویتتون تایید بشه. وقتی هویت تایید شد نوبت به انتخاب کارگزاری میرسه، که انتخاب اون خیلی مهمه. پس قبل از این که بخواید توی کارگزاری خاصی ثبت نام کنید، بهتره در موردش اطلاعات مناسب به دست بیارید.  

باید بدونید کارگزار هایی که توی بورس مشغول هستن چقد میتونن به شما کمک کنند تا ارزش سهامتون و بالا ببرید. پس به این مسئله هم اهمیت بدید و به سادگی ازش نگذرید. 

3. سومین مرحله ثبت نام در کارگزاری و گرفتن اطلاعات حساب هست

هویت شما که تایید شد نوبت میرسه به ثبت نامتون در کارگزاری. باید چندین برگه قرارداد امضا کنید و اثر انگشت بزنید، تا عضو کارگزاری مورد نظرتون بشید. به محض این که هویت شما تایید شد، یه کد براتون ارسال میشه که این کد در اصل پسورد ورود شما به پنل معاملاتی در کارگزاری مربوطه است.  

می تونید وارد پنل معاملاتی خودتون بشید و شماره حسابتون و تغییر بدید، یا شماره شبای جدید ثبت کنید و ... . دیگه بعد از این که مراحل ثبت نامتون در کارگزاری تموم شد، وارد دنیای بورس شدید و می تونید به صورت آنلاین سهام خرید کنید.

4. مرحله آخر شروع معامله است

خب دیگه الان شما نام کاربری و رمز ورود دارید، که بتونید برید به پنل خودتون داخل سایت کارگزاری که ثبت نام کردید. از اینجا به بعد دیگه میتونید کد بورسیتون و ببینید و دیگه سهام بخرید و بفروشید. شما دیگه یه معامله گری محسوب میشید که کد بورسی داره و در کارگزاری ثبت نام انجام داده. 

خرید و فروش آنلاین سهام

به نظر شما اشخاص حقیقی و حقوقی برای گرفتن کد بورسی باید مراحل متفاوتی طی کنن؟

اصلا اینطور نیست. یعنی هیچ فرقی نداره شما یک شخص حقیقی باشید یا یک شخص حقوقی، برای گرفتن کد بورسی باید همه این مراحل یاد شده رو طی کنید. البته اینو بدونید کارگزاری که انتخاب می کنید، باید حتما توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تایید شده باشه. 

وگرنه ثبت نام توی اون کارگزاری اصلا به کارتون نمیاد. چون اصلا به شما کد معاملاتی یا همون کد بورس که میده قابل قبول نیست. حتما بدونید که شما بعد از گرفتن کد بورسی دیگه یه شناسه توی بازار بورس دارید. یعنی با این کد شما رو میشناسن. 

هم اشخاص حقیقی هم اشخاص حقوقی، هر دو با این کد توی سامانه اطلاعاتی شناخته میشن. چون شما زمان ثبت نام توی کارگزاری، همه مدارک و عکس خودتون رو فرستادید و یه جوری هویتتون تایید شده. اما میدونید چه مدارکی برای ثبت نام لازم دارید؟

اهمیت گرفتن کد بورسی

مدارک مورد نیاز اشخاص حقیقی و حقوقی برای گرفتن کد بورسی چیه؟

اشخاص حقیقی باید این مدارک و داشته باشن: 

 • کپی و اصل شناسنامه
 • شماره حساب بانک و شماره شبای همون حساب
 • کپی و اصل کارت ملی
 • فرم تکمیل شده احراز هویت
 • فرم تکمیل شده درخواست کد بورسی

اما اشخاص حقوقی مدارک دیگه ای نیاز دارن. از جمله:

 • کپی اساسنامه شرکت 
 • یه کپی از آگهی رسمی شرکت 
 • فرم تکمیل شده درخواست کد مشتری حقوقی در بورس
 • فرم تکمیل شده احراز هویت 
 • کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضای هیئت مدیره 
 • کپی صورت های مالی شخص حقوقی که حسابرسی قانونی اونو تایید کرده 
 • و ... 

خب الان تصور کنید همه مدارک و تهیه کردید و برای گرفتن کد بورسی به پیشخوان دولت رفتید. شما الان کد سهامداریتون دستتونه و قصد دارید سهام خرید و فروش کنید. آیا می دونید سهام چیه؟ یا این که چطوری باید بفهمید سهام یه شرکت میتونه برای شما سود دهی داشته باشه. 

باید چیکار کنید؟ می تونید مقاله" سهام چیست و هر سهم با سهم دیگه چه تفاوتی دارد؟" را بخونید و هر چی اطلاعات در مورد سهام ها و انواع مختلف اون نمی دونید، به دست بیارید. قبل از این که سرمایه گذاری کنید، همیشه اینو بدونید که اطلاعات به دست آوردن خیلی مهمه. چون می تونه به شما در خرید سهام و کسب سود بیشتر کمک زیادی کنه.

نوشتن نظر جدید