صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیه؟

لینک کوتاه

 

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیه؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت( Fixed Income)، یکی از صندوق های سرمایه گذاری است که بیشتر مردم دنیا اسم اونو شنیدن. اما آیا در مورد این که این صندوق چی هست و چه مزایایی می تونه برای سرمایه گذار داشته باشه مطلبی شنیدید؟ با ما همراه باشید تا بیشتر با این صندوق آشنا بشیم. 

تمامی افراد حقیقی و حقوقی می تونن در این صندوق سرمایه گذاری کنن و به صورت دوره ای سود دریافت کنن. سیاست کلی این صندوق ها در اصل پرداخت سود یک ماهه یا سه ماهه به سهامداران است. اما چطور می تونیم چنین صندوقی رو انتخاب کنیم؟ 

برای این که بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را انتخاب کنیم، باید به سراغ کارنامه صندوق در سالهای قبل بریم. تقریبا بیشتر صندوق های سرمایه گذاری، از قبل سود سالانه خود را پیش بینی میکنن. با این که این پیش بینی دقیق نیست اما درصد بیشتر یا کمتر بودن سود دهی این صندوق ها زیاد نخواهد بود. 

صندوق های با درآمد ثابت را می تونیم از جمله صندوق های کم ریسک به شمار بیاریم که البته این ریسک کم صندوق ها، سود اونا رو هم تحت تاثیر قرار می ده و کمتر میکنه. افرادی که از ریسک کردن و خطر کردن نگران هستن، میتونن این صندوق ها رو انتخاب کنن برای سرمایه گذاری. چون صندوق های مطمئنی به شمار میرن. 

مهمترین مزایای سرمایه گذاری توی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیه؟

بین صندوق های سرمایه گذاری، بعضی ها مزایای خاصی دارن که باعث میشه سهامدار ها تصمیم بگیرن فقط در اون صندوق ها سرمایه گذاری کنن. یکی از این صندوق ها، صندوقهای با درآمد ثابت است. از جمله مهمترین مزایای این صندوق ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • پرداخت سود ثابت که معمولا بیشتر از سود بانکی هست 
  • ریسک خیلی کم 
  • حفظ کردن ارزش سرمایه در برابر تورم 

 

این سه مزیت رو باید از مهمترین مزایای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت به شمار بیاریم. چون خیلی از سرمایه گذاران از ریسک کردن واهمه دارن. برای این که نگران از دست دادن سرمایه اولیه خودشون هستن. این افراد برای این که هیچ نگرانی نداشته باشن و کل سهام شونو از دست ندن، میرن سراغ صندوق با درآمد ثابت. 

تا علاوه بر این که سرمایه اولیه خودشونو حفظ کنن، بتونن سود بیشتری از سود بانکی هم به دست بیارن. از طرف دیگه تمامی صندوق های با درآمد ثابت، ضمانت می کنند که در صورت بروز خسارت احتمالی، این خسارت رو برای سهامدار ها جبران کنن. 

برای جبران این خسارت ها هم بیشتر بیمه ها، بانک ها و نهاد های سرمایه گذاری حمایت کننده هستن. البته بعضی از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت برای سهامداران شون امکانات ویژه ای در نظر میگیرن. مثلا ممکنه برای اونا بسته به مبلغی که در صندوق سرمایه گذاری کردن، تسهیلات در نظر بگیرن. 

پس به طور کلی باید بگیم سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت، یه جور ضامن برای بقیه فعالیت های مالی به شمار میره. اما خب از اونجایی که هر صندوق سیاست خاص خودش رو داره، نمیتونیم بگیم که تمام صندوقها با درآمد ثابت، یک سود رو برای سهامدارشون ارائه می دن. 

مثلا ممکنه یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت به صورت ماهانه سود دهی داشته باشه، اما بقیه سه ماهه، شش ماهه یا یک ساله به سرمایه گذارهای خودش سود اختصاص بده. بهتره اینو بدونید اون صندوق هایی که سود سالانه به سهامداران خودشون میدن، سود پرداختی شون بیشتر از صندوق هایی هست که به صورت ماهانه سود دهی دارن. 

میزان سرمایه اولیه صندوق ها چقدر است؟

چقدر سرمایه برای سرمایه گذاری در صندوق های بادرآمد ثابت لازمه؟

برای این که بدونید با چقدر سرمایه می تونید وارد صندوق های سرمایه گذاری کنی، باید اول مفهوم یونیت رو بشناسید. مفهوم یونیت در اصل کوچکترین جزء سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت به شمار میره. باید  بدونیم که هر واحد سرمایه گذاری که قابل خرید و فروش هست، با سهام شرکت ها چه نقاط مشترکی می تونه داشته باشه؟ 

یعنی ممکنه هر سهام در یک بازه زمانی از ارزش متفاوتی برخوردار باشه. برای اینکه بتونید از مزایای صندوق با درآمد ثابت برخوردار بشید، باید حداقل یک واحد سرمایه گذاری در این صندوق را دارا باشید. قیمت هر واحد سرمایه گذاری هم در این صندوق ها، تقریبا 100 هزار تومان ارزش داره. 

چه کسایی می تونن در صندوق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنن؟

اینو به خاطر داشته باشید که تمامی افرادی که بالای 18 سال سن دارن، می تونن در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنن. کافیه به دفاتر صندوق سرمایه گذاری مراجعه کنید و یک واحد سرمایه گذاری خرید کنید. 

حتی بعضی از صندوق های با درآمد ثابت این امکان رو برای سهامداران فراهم کردن، که بتونن به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش واحد سرمایه گذاری در این صندوق ها کنند. برای این کار می تونید وارد سایت صندوق سرمایه گذاری بشید و واحد خریداری کنید. 

یکی از مزایایی که صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت برای سهامدار ها ارائه داده، اینه که هر زمان بخوان میتونن سهامشون رو از صندوق خارج کنن. البته برای این کار باید به بعضی نکات توجه داشته باشید. مثلا باید بدونید که ارزش سهام شما از زمانی که اون رو خریداری کردید، تا به الان چه وضعیتی به دست آورده. پس لازمه با احتیاط اقدام به خارج کردن سهامتون از صندوق کنید. 

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به چه صورته؟

تمامی کسانی که در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنن، علاقه مند هستند بدونن عملکرد این صندوق برای کسب سود چطوره؟ باید بگیم بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط، سهامی و درآمد ثابت، این صندوق کمترین ریسک رو به خودش اختصاص داده. 

چون صندوق با درآمد ثابت اصولا بین 70 تا 90 درصد از سهام خودش رو بر روی اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی، اوراق بهادار، و سپرده های بانکی سرمایه گذاری میکنه. که این نوع سرمایه گذاری ها را می تونیم امن ترین نوع سرمایه گذاری در بازار به شمار بیاریم. 

چون بانک ها در اصل به عنوان پشتوانه ای برای اوراق و سود آنها به شمار میرن. باقی مانده سهامی هم که در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت باقی مانده، توسط کارگزارها در بازار بورس سرمایه گذاری میشه. که این مسئله هم می تونه سود سهام موجود در این صندوق ها رو نسبت به سود بانکی بیشتر کنه. 

حال باید کدام صندوق رو برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟ 

ما تقریبا با تمامی مزایا و معایب صندوق با درآمد ثابت آشنا شدیم. متوجه شدیم که این صندوق کم ریسک هست ولی نسبت به بانک سود بیشتری رو در اختیار ما میزاره. اما آیا سرمایه گذاری در این صندوق برای افرادی که اهل ریسک کردن هستن مناسبه؟ بدون شک نه. 

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت بیشتر برای کسایی که نگران سهام و سرمایه خودشون هستن مناسبه. چون سود خوبی به اونا تعلق میگیره و نگرانی برای از بین رفتن سرمایه اولیشونو هم ندارن. 

نوشتن نظر جدید