صندوق سرمایه گذاری سهامی

صندوق سرمایه گذاری سهامی در بورس چیه؟

لینک کوتاه

 

اهمیت صندوق سرمایه گذاری سهامی در بورس چیه؟

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روشهای خوب برای امنیت بخشی به سرمایه در بورس به شمار میاد. بیشتر کسانی که اهل ریسک کردن نیستن، یا می ترسن با خرید سهام بورس و سرمایه گذاری در این بازار کل سرمایه خودشونو از دست بدن، بهتره برن سراغ صندوق ها. از بین صندوق ها، صندوق سرمایه گذاری سهامی یک نوع سرمایه گذاری با ریسک بالا به شمار میره. 

بیشتر افرادی که در بازار بورس فعالیت دارن، صندوق سرمایه گذاری سهامی را با نام صندوق سرمایه گذاری مشترک میشناسن. در اصل بیشتر سهامداران این روش سرمایه گذاری در بورس رو می پسندن. اما باید بگیم که این صندوق برخلاف صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، سود دوره ای نداره. 

یعنی شما نمیتونید وقتی در صندوق های سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کردید، منتظر باشید به صورت یک ماهه، سه ماهه و.. سود دریافت کنید. سودی که در این صندوق ها به دست سهامداران می رسه، در اصل تفاوت قیمت خرید و فروشی هست که واحد های صندوق سرمایه گذاری کردن. 

اگر قیمت واحد های خریداری شده توسط صندوق سرمایه گذاری سهامی سود دهی داشته باشد، سهامدار ها میتونن سود به دست بیارن. پس با این حساب نمی تونیم بگیم این صندوق ها به صورت دوره ای سود به سهامدارانش میده. 

صندوق سرمایه گذاری سهامی

میزان سود دهی صندوق سرمایه گذاری سهامی چقدره؟

سرمایه گذاری در این صندوق ها در اصل ریسک بالایی می پذیره. پس اگر اهل ریسک کردن نیستید، بهتره فکر سرمایه گذاری توی این صندوق ها رو از سرتون بیرون کنید. اما اگه از ریسک کردن نگران نیستید، می تونید با سرمایه گذاری در این صندوق ها، خودتون رو به سود بالایی برسونید . 

اصولا صندوق های سرمایه گذاری سهامی کوچک بین 5 تا 50 هزار واحد سرمایه گذاری برای انتشار دارن، و صندوق های سهامی بزرگ بین 50 تا 500 واحد. برای اینکه بتونید بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی رو انتخاب کنید، لازمه اول کارنامه دوره ای صندوق و بررسی کنید. 

وقتی از میزان بازدهی یک دوره این صندوق اطلاعات به دست بیارید، می تونید بهتر تصمیم بگیرید. اما به طور کلی باید بگیم که سرمایه گذاری در این صندوق ها از ریسک بالایی برخورداره. شما به هیچ عنوان نمی تونید انتظار داشته باشید که صندوق های سهامی، سودی معادل صندوق های بادرآمد ثابت به شما بدن. اما سرمایه گذاری در این صندوق ها می تونه در بلند مدت سود بالایی به شما بده، که به اندازه مدت انتظار تون برای به دست آوردن سود، ارزش داشته باشه.  

چقدر سرمایه برای مشارکت در صندوق های سهامی لازمه؟

برای این که بتونید در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید، کافیه یه واحد یا یونیت از سرمایه خریداری کنید. می دونیم که یک واحد یا یونیت، در اصل کوچکترین جزء سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری سهامی به شمار میره. 

البته بعضی از صندوق ها هم هستن که 10 واحد سرمایه گذاری رو به عنوان حداقل سرمایه خودشون در نظر میگیرن. یعنی برای این که در اون صندوق ها سرمایه گذاری کنید، باید حداقل حدود 1 میلیون سرمایه داشته باشید. 

صندوق سرمایه گذاری سهامی

مهمترین مزیت صندوق های سرمایه گذاری سهامی چیه؟

مهمترین مزایایی که می تونیم برای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری سهامی بیان کنیم، سوددهی بالا در بلند مدته. علاوه بر اون ارزش اصلی سرمایه در برابر هر نوع تورمی در این صندوق ها حفظ میشه. پس نباید نگران باشید که ارزش سهام شما با افزایش تورم کاهش پیدا می کنه. 

از طرف دیگه افرادی که سهام بورس خریداری میکنن، ممکنه هیچ اطلاعاتی در مورد سرمایه گذاری در این بازار نداشته باشن. پس وقتی سرمایه خودشون رو داخل این صندوق قرار می دن، از یک دانش تیمی متخصص برخوردار میشن، که میتونه به اونا در به دست آوردن سود بیشتر کمک کنه. 

پس به طور کلی بین صندوق های سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری سهامی برای کسانی که اهل ریسک کردن هستن بهترین انتخابه.

نوشتن نظر جدید