صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست؟

لینک کوتاه

 

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیه؟

صندوق های سرمایه گذاری که سهامدارها مورد استفاده قرار میدن، به سه دسته کلی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری سهامی و صندوق سرمایه گذاری مختلط تقسیم میشن. باید بگیم بین این سه دسته صندوق، صندوقی که ریسک 50 درصد و سود 50 درصد داره، صندوق مختلط هست. 

یعنی سرمایه گذار هایی که به دنبال یه صندوق خوب میگردن تا علاوه بر این که سود خوبی به دست بیارن، ریسک از دست دادن سرمایشون کم باشه، میرن سراغ صندوق های مختلط. البته باید بگیم این صندوق ها به اندازه صندوق های سهامی ریسک ندارن، ولی از طرف دیگه سودی که به دست میارن، از صندوق های بادرآمد ثابت هم بیشتره. 

پس دوتا مزیت عالی در صندوق سرمایه گذاری مختلط وجود داره. اونم این که ریسک کمتری از صندوق سهامی داره، و در عوض سود بیشتری از صندوق با درآمد ثابت برای سهامدار به همراه خواهد داشت. همین ویژگی ها باعث شده تا افراد زیادی این صندوق ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنن. 

بیشتر صندوق های مختلط معمولا دارایی های خودشون رو به نسبت 50 تا 60 درصد وارد بازار بورس می کنند. یعنی 40 درصد از سرمایه رو برای اوراق مشارکت، سپرده بانکی و .. اختصاص می دن، و 60 درصد رو وارد بازار بورس میکنن. که همین باعث میشه در صورت سود دهی، سودی بیشتر از صندوق با درآمد ثابت داشته باشن.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط مناسب چه سرمایه گذارانی هست؟

از اونجایی که این صندوق سرمایه گذاری حد میانی بین ریسک و بازدهی داره، پس بیشتر برای کسانی مناسبه که میانه رو هستند. افرادی که نه به دنبال به دست آوردن سود بالا در کوتاه مدت هستن، نه کسایی که ترجیح میدن فقط مراقب اصل سرمایشون باشن و ریسک نکنن. 

باید بگیم افراد میانه رو که در صندوق سرمایه گذاری مختلط سرمایه گذاری می کنن، به طور همزمان هم از ویژگی ها و مزایای صندوق با درآمد ثابت بهره مند میشن، هم از ویزگی ها و مزایای صندوق سهامی. برای این که بتونید یک صندوق مختلط مناسب رو انتخاب کنید، لازمه کارنامه دوره این صندوق ها را در یک بازه زمانی بلند مدت بررسی کنید. 

حتما به خاطر داشته باشید که اگر کارنامه صندوق سرمایه گذاری مختلط را در یک دوره زمانی کوتاه بررسی کنید، نمی تونید یه نتیجه مناسب به دست بیارید. چون نوسان بازار ممکنه باعث بشه شما به درستی نتونید تصمیم بگیرید. 

کافیه به سراغ گزارش های تحلیلی مناسب ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط برید، و پس از انجام بررسی های لازم، صندوق مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید. 

صندوق سرمایه گذاری مختلط

مهمترین مزیت صندوق های سرمایه گذاری مختلط چیه؟

مهمترین مزیتی که می تونیم برای صندوق سرمایه گذاری مختلط بیان کنیم، تلفیقی از مزیت های صندوق سهامی و درآمد ثابت هست. به شکل ساده باید بگیم که این صندوق هم پتانسیل بازده بالا در بازار سهامی رو داره، هم کمتر درگیر نوسانات قیمتی صندوق های بادرآمد ثابت قرار میگیره. 

حتی باید بگیم این صندوق ها در زمان رکود اقتصادی، کمتر دچار زیان میشن و میتونن به سرعت سود سرمایه را به دست بیارن. چون علاوه بر این که در اوراق مشارکت، سپرده های بانکی و ... سرمایه گذاری میکنن، در بازار بورس نیز سرمایه گذاری انجام میدن. 

سود دهی یکی از این بازارها کافیه تا اصل سرمایه رو با سود بالا مواجه کنه. پس به طور کلی می تونیم بیان کنیم که صندوق سرمایه گذاری مختلط بهترین نوع صندوق برای سرمایه گذاری افرادی هست، که هم به دنبال ریسک کم در معاملات شون هستن، هم درگیر به دست آوردن سود بالا هستن. افرادی که تازه وارد بازار بورس میشن، میتونن از این صندوق ها بهترین استفاده رو ببرن. 

نوشتن نظر جدید