بهترین کارگزاری

بهترین کارگزاری بورس در ایران کدومه؟

لینک کوتاه

 

بهترین کارگزاری بورس در ایران کدومه؟

بیشتر آدمهایی که وارد بازار بورس میشن و سهام میخرن، همیشه با این مسئله درگیر هستن که بهترین کارگزاری بورس برای افتتاح حساب کدام کارگزاریه؟ چون لازمه به محض دریافت کد بورسی، در یکی از کارگزاری های بورس ثبت نام صورت بگیره. این کار به نوعی بازدهی سرمایه گذاری توسط سهامدار رو بالا می بره.

اما آیا همه کسانی که اقدام به خرید سهام می کنن تا وارد بازار بورس بشن میدونن کارگزاری های مناسب کدام هستن؟ به طور کلی چند کارگزاری در کشور وجود داره که از رتبه خوبی برخوردار است؟ برای این که در مورد بهترین کارگزاری های بورس اطلاعات بیشتری به دست بیاریم، لازمه کمی در مورد آنها تحقیق کنیم. اما پیش از آن اجازه بدید بررسی کنیم که اصلا کارگزاری ها چی هستن و چرا ما باید اقدام به افتتاح حساب در کارگزاری کنیم؟

کارگزاران بازار بورس

کارگزاری های بورس در اصل چه کسانی هستن؟

همه سرمایه گذاری هایی که در بازار بورس انجام می شه، به این صورت نیست که سهامدار خودش ملزم به خرید و فروش سهام باشه. یا این که لازم باشه حتما خودش از حساب شخصی خودش پول برداشت کنه تا بتونه سهام بخره. برای انجام این دسته از معاملات، معمولا واسطه لازمه.

این واسطه را می تونیم کارگزار بیان کنیم. یعنی انتخاب بهترین کارگزاری به این معنی که ما در واقع محلی امن را برای انجام معاملاتمون انتخاب کردیم. سهامدار برای این که بتونه سهامی رو خرید کنه یا به فروش برسونه، لازمه حتما حساب بورسی خودش رو داخل یکی از این کارگزاری ها افتتاح کنه. 

کارگزاری مثل یک پل ارتباطی بین شرکت بورسی و سرمایه گذار عمل کرده، و در زمان خرید و فروش سهام، امنیت این معامله رو حفظ می کنه. البته ممکنه بعضی از سهامدار ها تصور کنن که هر شرکتی ممکنه بتونه یه کارگزار بورس بشه. اما باید بگیم تنها شرکت هایی می تونن به عنوان یک کارگزاری خوب شناخته بشن، که از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز دریافت کرده باشن. 

پس حتما به خاطر داشته باشید که قبل از افتتاح حساب در کارگزاری ها، به سراغ کارگزاری هایی برید که از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت کردن. تا از تمامی خدماتی که این کارگزاری به مشتری های خودش ارائه میده، بهره مند بشید. 

معیار های انتخاب بهترین کارگزاری

مهمترین ملاک های انتخاب بهترین کارگزاری بورس چیه؟

قبل از این که بخواید کارگزاری خودتون رو انتخاب کنید، بهتره در جریان ملاک های بهترین شرکت کارگزاری باشید. این که کدوم شرکت کارگزاری میتونه از امنیت بیشتری برخوردار باشه، یا این که این شرکت چه خدماتی به سهامدار ارائه میده، مسائل مهمی هستن که لازمه در موردشون اطلاعات داشته باشید. 

از مهمترین ملاک هایی که میتونیم برای انتخاب کارگزاری خوب بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن یک سیستم معاملات قوی و کارآمد

یکی از مهمترین ملاک ها برای انتخاب بهترین کارگزاری، داشتن سیستم معاملاتی قوی هست. اگر سیستم معاملاتی شما کند باشه، نمی تونید به راحتی اقدام به خرید و فروش سهام کنید. در نتیجه این مسئله برای شما یک ضرر بزرگ خواهد بود. 

چون برخی از سهام های عرضه اولیه همیشه متقاضی زیادی دارن. حال تصور کنید کارگزاری که شما انتخاب کردید، از سیستم معاملاتی قوی برخوردار نباشه. به نظر شما می تونید با خیال راحت در زمان عرضه سهام وارد سایت بشید و خرید کنید؟ بدون شک نه. 

پس حتما پیش از افتتاح حساب در کارگزاری، از قوی بودن سیستم معاملاتی آن مطمئن بشید. با این که بیشتر کارگزاری ها از سیستم معاملاتی مشترک برای ارائه خدمت به سهامدار هاشون استفاده می کنند، اما بعضی از کارگزاری ها هستن که پنل معاملاتی خودشون رو دارن. 

که این مسئله می تونه در انتخاب بهترین کارگزاری یک نقطه مثبت به شمار بره. چون کارایی و بازدهی سیستم معاملاتی این دسته از کارگزاری ها رو افزایش خواهد داد. 

امنیت سرمایه در کارگزاری

  • حضور داشتن در تمامی بازارها 

یکی دیگه از ملاک هایی که به ما کمک میکنه تا بهترین کارگزاری رو انتخاب کنیم، حضور فعال این کارگزاری در بازارهای مختلفه. مثلا کارگزاری هایی که در بازار بورس و سهام، بازار بورس انرژی، بازار بورس کالا، بازار مشتقه و ... فعال هستن، مسلما می تونن کارگزاری های بهتری برای افتتاح حساب به شمار برن. 

اما اگه کارگزاری بورس در این زمینه ها فعالیت نداشته باشه، یا این که اجازه فعالیت در این بازار ها رو کسب نکرده باشه، بدون شک می تونه سرمایه گذار رو تحت فشار بزاره. چون قادر نیست به راحتی در بازار های مختلف بورس سرمایه گذاری کنه. 

  • ارائه تخفیف های معاملاتی؛ عرضه وام و اعتبار

معمولا بهترین کارگزاری ها خدمات متنوع و عالی به مشتری های خودشون ارائه می دن. مثلا بعضی از کارگزاری ها تا 25 درصد تخفیف کارمزد به مشتری های خودشون میدن. یا این که در مدت های متفاوت اعتبار و وام به مشتری های خود عرضه می کنن. وام های قرض الحسنه ای که می تونه به سرمایه گذار ها برای شرکت در کلاس های آموزش بورس کمک کنه. 

اصولا بیشتر کلاس ها و دوره های آموزشی بورس به صورت مجازی و حضوری برگزار میشه. اما از آنجایی که همه سهامدار ها نمی تونن به یک باره هزینه حضور در این دوره ها رو بپردازن، کارگزاری مورد نظرشون با اعطای وام در این خصوص به سهامدار ها امتیاز ارائه میده. 

پاسخگویی مناسب کارگزاری ها

  • پاسخگویی مناسب و پشتیبانی از سهامدار

یکی دیگه از ملاک های بهترین کارگزاری ارائه پشتیبانی و پاسخگویی به سهامدار در زمان های بحرانی و مشکل آفرین هست. بیشتر سهامدار هایی که برای اولین بار در یک کارگزاری افتتاح حساب میکنن، نحوه استفاده و کار با پنل کاربری رو بلد نیستن. که این مسئله می تونه برای اونا مشکل آفرین باشه. 

پس لازمه یک کارگزاری خوب، تیم پشتیبانی بزرگی داشته باشه، که روزانه تماس تلفنی مشتری ها رو بتونه جواب بده و مشکلات هر یک از اون ها رو برطرف کنه. 

  • تنوع خدماتی مناسب داشتن

نکته مهمی که باید پیش از انتخاب بهترین کارگزاری بدونید این هست که، درسته کارگزاری ها به عنوان واسطه عمل می کنن، اما میتونن خدمات دیگه ای هم به سهامداران ارائه بدن. مثلا یک کارگزاری خوب می تونه در حوزه سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری و ... هم فعالیت داشته باشه. 

اگر یک کارگزاری خوب در هر کدام از این زمینه ها فعالیت داشته باشه، سهامدار می تونه با اطمینان بیشتری در این کارگزاری افتتاح حساب انجام بده. این که اگر تصمیم گرفت سهام خودش رو به صندوق های سرمایه گذاری بسپره، از طریق کارگزاری خودش این اقدام رو انجام بده. 

یا اگر تصمیم گرفت سرمایه خود را به یک سبدگردان بسپره، کارگزاری انتخابی خودش این خدمات را در اختیار او قرار بده. این خدمات منجر می شه تا عملکرد کارگزاری هم مناسب تر باشه. 

ارائه خدمات به سهامدار

  • داشتن شعبه های مختلف کارگزاری در سطح کشور

با وجود این که بازار بورس در تهران واقع شده، اما ممکنه هر فردی در استان یا شهرستان خود قصد سرمایه گذاری در بورس رو داشته باشه. پس لازمه بهترین کارگزاری ها در سراسر کشور شعبه هایی داشته باشن، تا همه مردم کشور بتونن به بازار بورس دسترسی داشته باشن. 

 از سوی دیگه این مسئله می تونه باعث بشه سرمایه های سنگینی در کارگزاری ها به ثبت برسه. که این مسئله در رتبه بندی کارگزاری ها بسیار موثر خواهد بود. پس برای انتخاب کارگزاری مناسب، توجه کنید انتخابی داشته باشید که در نزدیکی محل زندگی شما، شعبه داشته باشه. 

در دسترس بودن و نزدیک بودن کارگزاری میتونه یک معیار مهم برای انتخاب بهترین کارگزاری به شمار بره. تا سهامدار با اعتماد بیشتری در این کارگزاری ثبت نام کنه. پس به این ترتیب کارگزاری مناسب خودتون رو انتخاب کنید و وارد دنیای شیرین و هیجان انگیز بورس بشید.

چند نمونه از معروف ترین کارگزاری ها

1.کارگزاری مفید

2.کارگزاری آگاه

3.کارگزاری فارابی

4.کارگزاری آبان

نوشتن نظر جدید