حجم مبنا

حجم مبنا چیه و چه تاثیری در معاملات سهام داره؟

لینک کوتاه

 

حجم مبنا چیه و چه تاثیری در معاملات سهام داره؟

یکی از ابزارهایی که می تونه به سهامدار کمک کنه تا با آرامش اقدام به انجام معامله در بازار بورس کنه، حجم مبنا است. میشه با استفاده از این روش، نوسان های کاذب و غیر معمولی که بر روی سهام های بورس اتفاق می افته رو از بین برد. در اصل باید بگیم این ابزار یک کاربرد اصل داره. اونم محاسبه قیمت نهایی نمادی هست که در بازار بورس عرضه شده. 

حجم مبنا فقط قابلیت استفاده در بازار بورس تهران رو داره، و به صورت خودکار هم توسط سامانه معاملاتی مورد اندازه گیری قرار می گیره. پس به طور کلی هیچ کدوم از معامله گران بازار بورس دخالتی در نحوه محاسبه این سیستم ندارن. اما برای این که بتونید درک بهتری نسبت به این حجم داشته باشید، اول باید بدونید منظور از قیمت پایانی در بورس چی هست؟

باید بگیم منظور از قیمت پایانی در بورس، قیمتی هست که طبق میانگین وزنی معاملات، بر روی یک نماد در یک روز انجام میشه و به دست میاد. اما مسئله ای که باعث میشه قیمت پایانی نماد های بورسی از فرابورس متمایز بشن، همین حجم مبنا است. 

حجم مبنا

مزایا و معایب استفاده از روش حجم مبنا

یکی از مهمترین مزایایی که می تونیم برای استفاده از این حجم بیان کنیم، جلوگیری کردن از حرکت یک باره و پر شیب قیمت های سهام هست. یعنی به طور کلی این حجم باعث میشه از به وجود اومدن قیمت های کاذب برای یک سهم جلوگیری بشه. 

اما در برخی مواقع با مسئله بلوکه شدن مقدار زیادی از پول و سرمایه خود مواجه میشید. می دونید دلیل بروز چنین اتفاقی چی هست؟ ایجاد نوسان قیمتی در روند صعودی و نزولی سهام که به کندی صورت میگره منجر به این اتفاق میشه. 

اما چطوری می تونیم این حجم مبنا را ببینیم؟ این حجم در اصل یک عددی هست که از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام میشه. که خود یک روند محاسباتی مشخصی داره. اما مسئله که باید بدونیم این هست که هر سهمی که از حجم مبنای بزرگتری برخورداره، سخت تر به نوسان دچار میشه. 

برای این که قیمت پایانی در چنین حجم مبنایی تعیین بشه، لازمه تعداد سهم بیشتری مورد معامله قرار بگیره. نمیتونیم بگیم این مسئله خوب است یا بد. مثلا تصور کنید یک سهم با حجم مبنای بالایی عرضه میشه و شما می خرید، از اونجایی که این سهم از ارزش بالایی برخوردار است، برای خریدش صف تشکیل میشه. 

بعد دیگه افرادی که این سهام رو خریدن حاضر به فروش اون نمیشن. همین مسئله منجر میشه حجم مبنا در سهم پر نشه و قیمت بالا نره. اما خب این مسئله یک خوبی هم داره. اونم اینه که اگر حجم مبنای سهمی کوچیک باشه هر کسی می تونه با یکم پول، این سهم رو مثبت یا منفی کنه. که خود این مسئله یه نوع اختلال در روند معاملاتی به وجود میاره و بعد از مدتی بیشتر خریدار های سهام وارد صف فروش میشن. 

حجم مبناهای کوچک بهترن یا بزرگ؟ 

بیشتر معامله گران روزانه و نوسانگرها ترجیح می دن از حجم مبنا های کوچک استفاده کنن. چون با این کار می تونن روی نمادهایی که نوسان بیشتری دارن سرمایه گذاری کرده و سود خوبی به دست بیارن. اما بیشتر افرادی که اهل ریسک کردن نیستن و ترجیح می دن برای سود بلند مدت سرمایه گذاری کنن، سراغ حجم مبناهای بزرگ میرن. 

برخی از مردم تصور می کنن که لازمه حتما خودشون حجم مبنا رو محاسبه کنن. اما باید بگیم این کار نیاز نیست. می تونید وارد سایت www.tsetmc.com بشید و به راحتی حجم مبنای هر سهمی رو بررسی کنید. اما خوبه این مسئله رو بدونید که مقدار این حجم به طور کلی برابر با 4 سهم از 10 هزار سهم یک شرکت هست. یعنی اگه شرکتی 10 میلیارد سهم داشته باشه، حجم مبنای اون برابر با 4 میلیون سهم خواهد بود. 

 

نوشتن نظر جدید