پرتفوی

پرتفوی چیه و چه معنایی در بازار بورس داره؟

لینک کوتاه

 

پرتفوی چیه و چه معنایی در بازار بورس داره؟

سبد سهام یا پرتفوی در اصل یک نوع تقسیم دارایی برای خرید سهام های مختلف به شمار میره. بیشتر افرادی که قصد دارن ریسک سرمایه گذاری خودشونو کم کنن، به سراغ سرمایه گذاری با این روش میرن. می تونیم به معنای ساده تر بگیم که با این کار سرمایه گذار خطر ریسک سرمایه گذاری خودش رو کاهش داده، و تک سهمی نمیشه. که این مسئله خطر ضرر کردن سهامدار رو هم کم میکنه.

همه ما سرمایه گذار هایی که ریسک می کنیم تا در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم، به دنبال این مسئله هستیم که از این بازار کسب درامد و سود نماییم. یعنی باید بگم که میزان سرمایه گذاری که توسط سرمایه گذار انجام می شه، به میزان بازدهی و ریسک سرمایه شخص وابسته است. 

تصور کنید دو شرکت با یک نوع حوزه فعالیت، اقدام به فروش سهام شون میکنن. ممکنه یکی از شرکت ها بهتر سود کنه و شرکت دیگه نه تنها سود دهی نداشته باشه، بلکه متحمل ضرر هم بشه. در این حالت اگر شما فقط از یه شرکت سهم خرید کرده باشید، ممکنه در مرحله اول از شرکتی که سود دهی داشته سود به دست بیارید.

اما اگر شرکت ضرر کنه، شما هم ضرر خواهید کرد. پس برای این که از این مسئله جلوگیری کنید، بهترین راهکار اینه که از هر دو شرکت هم سهام خریداری کنید. که این کار در اصل ریسک سرمایه گذاری شما رو در بورس کم می کنه.

پرتفوی و سبد سهام متنوع

پرتفوی یعنی چی و چه کاربردی داره؟

سبد سرمایه گذاری یا پرتفوی از نظر لغوی یعنی کیف دستی. تصور کنید یک سرمایه گذار همیشه با خود کیفی رو به همراه داره که تمام اسناد و مدارک خودش رو داخل اون حمل میکنه. این سبد سرمایه گذاری هم دقیقا حکم یک کیف دستی رو داره که لازمه هر روز به اون سر بزنیم و از وضعیت سرمایه خودمون مطلع بشیم. 

وقتی ترکیبی از دارایی های مختلف مالی داشته باشیم، و همه اینها رو در یک محل جمع کنیم، به ان محل پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری خواهیم گفت.  با این کار هم می تونیم خطر از بین رفتن سرمایه خودمون رو کاهش بدیم، هم این که به سرمایه گذاری خود تنوع ببخشیم. 

اگر بخواهیم در بازار بورس به موفقیت بالایی دست پیدا کنیم، بدون تردید اولین قدم تنوع بخشی در سبد خواهد بود. با این کار به شکل باور نکردنی ارزش سرمایه خودمون رو حفظ میکنیم تا از ریسک کمتری برخوردار بشه. 

چرا تک سهم بودن در بازار بورس اشتباهه؟

تک سهم بودن یعنی شما در بازار بورس تنها اقدام به خرید یک سهام کردید. اگر این سهام دچار ضرر بشه، بدون شک ممکنه شما تمام سرمایه خودتون رو از دست بدید. که این امر یعنی یک ضرر جبران ناپذیر. معامله گران قدیمی بسیاری با تک سهم بودن در بازار بورس متحمل ضرر های سنگینی شدن. 

مثلا شخصی با سرمایه اولیه خودش، اقدام به خرید تنها یک سهام از شرکت خاص کرده. وقتی این سهام بلوکه بشه یا حتی درگیر نوسان قیمتی بازار بشه، علنا سهامدار با ضرر هنگفتی روبرو خواهد شد. پس عاقلانه ترین راهکار این هست که هیچ وقت پرتفوی شما با یک سهم پر نشه. 

اگر قصد دارید در بازار بورس به موفقیت زیادی دست پیدا کنید، بهترین روش اینه که پرتفوی شما همیشه از سهام های شرکت های مختلف پر باشه. تنوع در سبد سهام یک نوع روش موفقیت آمیز برای به دست آوردن سود بالا به حساب می آید. که حتی اصل سرمایه شما رو هم حفظ می کنه. 

سبد های سهام به دو دسته سبد با ارزش بازار و سبد هم وزن تقسیم میشن. که در نوع اول ارزش سهام بر اساس ارزش آن در بازار بررسی می شه، و در نوع دوم بدون توجه به ارزش در بازار، وزن تمام سهام ها در پرتفوی به صورت برابر محاسبه خواهد شد. 

نوشتن نظر جدید