نماد بورس

نماد بورسی چیه و چه کاربردی داره؟

لینک کوتاه

نماد بورسی چیه و چه کاربردی داره؟

یکی از بازار های بزرگی که امروزه در ایران رونق بسیاری پیدا کرده، بازار بورس هست. اما آیا همه مردم عادی که در کشور زندگی میکنن میدونن این بازار در اصل چی هست و چه کاربردی داره؟ منظور از نماد بورسی در بازار بورس چی می تونه باشه و اصلا معنی اون چیه؟ 

می دونیم که در بازار بورس شرکت های بسیاری در زمینه های متفاوت، اقدام به عرضه سهام خود می کنن. بعضی از شرکت ها در زمینه خودرو فعالیت می کنند و بعضی های دیگه در زمینه صنعتی. برای این که بتونیم راحت تر سهام یک شرکت رو خریداری کنیم، یک نماد مشخص برای این شرکتها در نظر گرفته شده است. 

این نماد رو سازمان بورس و اوراق بهادار، به شرکت هایی که وارد بازار بورس می شن اعطا می کنه. اگه دقت کرده باشید، بیشتر شرکت هایی که توی بازار بورس هستن اسم هایی شبیه به فملی، ابادا، خسادار و .... دارند. این کلمات در اصل اسم شرکت های خاصی هستن که در بازار بورس سهامشون رو به فروش رسوندن.

نماد بورسی که در اصل نماد شرکت های مختلف بورسی به شمار میره، از ترکیب نام شرکت خاص و صنعتی که در آن فعالیت داره تشکیل میشه. که این نماد در بازار بورس برای ان شرکت شناخته شده و سهام های خود را با این نماد عرضه می کنه. 

نماد بورسی

نحوه ساخت نماد بورسی به چه صورت است؟

در بازار بورس نماد های مختلفی وجود دارن که به عنوان نماد های معاملاتی شناخته میشن. یکی از این نماد ها، همان نماد های بورسی هستن و یه نماد دیگه هم به عنوان نماد معاملاتی وجود داره که در اصل خلاصه ای از اسم اصلی شرکت ارائه دهنده سهام در بازار بورس به شمار می ره. 

نماد های بورسی در اصل نشان دهنده صنعت شرکت بوده و با استفاده از این نماد میتونیم به راحتی شرکت رو شناسایی و دسته بندی کنیم. باید بگیم که حروف اختصاری که در نماد بورسی به کار رفته، به طور کلی اسم شرکت و صنعتی که در آن حرفه فعالیت می کنه رو به نمایش میزاره. 

برای این که بتونید اسم و نماد شرکت هایی که در بازار بورس فعالیت دارن رو بشناسید، می تونید به سایت " tsetme.com " مراجعه کنید. در این سایت تمامی نماد ها و صنعت های بازار بورس رو می تونید مشاهده کنید. تمامی نماد هایی که در این سایت با ان مواجه می شید، به نوعی ابزارهای مالی قابل معامله ای به شمار می رن که غیر سهامی بوده و هم در بازار بورس و هم در بازار فرابورس قابلیت معامله دارن. 

بیشتر این نماد بورسی ها تنها در دوره های خاصی معامله شده و سر رسید مشخصی دارن. اما برخی از نمادها که به سهام شرکت ها تعلق داره، تقریبا تا زمانی که شرکت منحل نشه، میتونه در بازار بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار بگیره. 

نماد اختصاصی شرکت های بورسی

حروف اختصاری در ابتدای نماد ها به چه صنعتی تعلق داره؟

در کل باید بگیم که هر صنعتی یک حرف اختصاری برای خودش داره، که در بازار بورس این شرکت رو با نمادی که این حرف را در اول خودش جای داده میشناسن. مثلا حرف "ف" یک حرف اختصاری برای صنعت فلزات به شمار میره. 

حالا اگر شرکت فولاد هرمزگان قصد داشته باشه سهام خودش رو در بازار بورس عرضه کنه و اونو به فروش برسونه، باید از نماد بورسی "فجر" استفاده کنه. یا مثلا بانک ها و موسسه های اعتباری که وارد بازار بورس میشن، از حرف اختصاری "و" برخوردار هستند.

یعنی اگر بخواهیم نام یکی از این شرکت ها رو بیان کنیم، باید در ابتدای نماد های بورس اونها حرف "و" به کار ببریم. مثلا وخارزم، و بیمه، وسپه و ... . پس به طور کلی شناخت این نماد هایی که در بازار بورس استفاده میشه، یک مسئله مهم خواهد بود.

نوشتن نظر جدید