شاخص بورس

تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در بورس چیست؟

لینک کوتاه

تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در بورس چیه؟

بازار بورس اصطلاحات خاص زیادی داره. برای این که بتونیم در این بازار به موفقیت های بالایی برسیم، لازمه این اصطلاحات رو بشناسیم و کاربردشون رو هم بدونیم. شاخص کل و شاخص هم وزن از جمله اصطلاحاتی هستن که زیاد در بازار بورس به کار برده میشن. 

اما آیا میدونید این شاخص ها چی هستن و چه کاربردی دارن؟ با ما همراه بشید تا هر یک از شاخص های بازار بورس رو بشناسیم و کاربردشون رو در این بازار بررسی کنیم. شاخص در اصل یک معیار آماری است که هر گونه تغییری که متغیرها در یک بازه زمانی به ان دست پیدا می کنن رو به ما نشون میده. 

در بازار بورس شاخص های زیادی استفاده میشن که بیشتر توسط فعالان بورس شناخته شده هستن. علت استفاده از این شاخص ها در بازار بورس هم تحلیل بازار های فروش سهام از گذشته تا آینده است. البته برای این که بتونیم شاخص کل و شاخص هم وزن رو در بازار بورس پیش بینی کنیم، نیاز به استفاده از ابزار های نموداری هم خواهیم داشت. 

هر شاخصی که در بازار بورس استفاده میشه، یک تعریف مخصوص به خودش رو داره. یعنی ما نمیتونیم نتیجه ای که از هر شاخص بدست میاریم رو با نتیجه شاخص دیگه مقایسه کنیم. چون هر شاخص حتی نسبت به خودش، در یک بازه زمانی مشخص بررسی میشه. 

شاخص کل در بورس

منظور از شاخص کل در بورس چیه؟

شاخص کل رو می تونیم یکی از مهمترین و مشهورترین شاخص در بازار بورس به شمار بیاریم. به طور کل باید بگوییم که این کلمه برای تمام مردم کشور اشنا است. زیرا هر روز بارها و بارها در جامعه، اخبار، گردهمایی های دوستانه و خانوادگی و ... این کلمه را می شنویم. 

در اصل برای این که وضعیت بازار بورس مورد تحلیل قرار گیرد، به شاخص کل استناد می شود. شاخص کل و شاخص هم وزن هر دو در بازار بورس به کار برده میشن ولی زمانی که از افت و رشد شاخص صحبت می کنیم، در اصل منظور شاخص کل بازار بورس است. 

این شاخص به نوعی میزان تغییرات قیمت و سود سهام شرکت های فعالی که در بازار بورس  هستند رو نشان میده. اگر بخواهیم شاخص کل بورس رو محاسبه کنیم، بیشتر به سراغ شرکت هایی میریم که تعداد سهام و سرمایه آنها در بازار بورس بزرگ باشه. 

مثلا ایران خودرو یکی از بزرگترین شرکت های سهامی در بازار بورس به شمار میره که از تعداد سهام و معامله بالایی برخوردار است. به همین دلیل مسلما این شرکت می تونه بیشتر بر روی نرخ کلی ارزش سهام در بورس تاثیر گذار باشه. 

اما این شرکت های بزرگ اگر با افت مواجه بشن، میتونن بازار بورس رو به نابودی بکشونن. به همون اندازه که ارزش سهام بالای اون ها می تونه ارزش سرمایه گذاری در بورس رو افزایش بده، به همون میزان هم در صورت بروز افت، خطر و ریسک بالایی برای بورس دربر خواهد داشت. 

منظور از شاخص هم وزن در بورس چیه؟

شاخص هم وزن یکی دیگه از شاخص های معتبری است که در بازار بورس استفاده میشه. همه ما ممکنه به این مسئله باور داشته باشیم که شاخص کل می تونه بر روی کل بازار بورس تاثیر گذار باشه و به نوعی معیار خوبی برای تعیین وضعیت بورس به شمار بره. 

اما باید بگیم این باور غلط است. چون ما بارها بر روی تابلوی اصلی بورس با معاملات بلوکه شده ای مواجه شده ایم، که منجر به جهت دهی شاخص کل در بازار بورس شدن. پس به طور قطع نمی تونیم بگیم شاخص کل و شاخص هم وزن نشان دهنده وضعیت کلی بازار بورس به شمار میرن. 

شاخص هم وزن به تازگی و از سال 1393 وارد بازار بورس شد. این شاخص به سرمایه گذاران بازار بورس فرصتی داد تا با استفاده از گذراندن دوره های آموزشی تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، بتونن با دقت بیشتری طبق نمودار شاخص هم وزن، به بررسی وضعیت بازار بورس بپردازن. 

این کار به آنها کمک میکنه تا ورود و خروج نقدینگی در بازار بورس رو بررسی کنن، و برای سرمایه گذاری بهتر در شرکت معتبر اقدام کنن. در حالی که شاخص کل به نوعی میانگین تمام بازار بوده و به راحتی می تونید این شاخص را در پرتفوی خود مشاهده کنید. 

تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در چیه؟

همونطور که پیش از این گفتیم، این دو شاخص در بازار بورس بیشتر از دیگر شاخص ها شهرت دارن. یکی از این شاخص ها شاخص کل است و دیگری شاخص هم وزن. اما این دو شاخص بازار بورس شبیه به هم نیستن و با یکدیگر تفاوت دارن. 

یکی از مهمترین تفاوت هایی که می تونیم برای آن دو شاخص بورسی بیان کنیم، در این که شاخص کل به وزن و اندازه شرکت بستگی داره در حالی وزن و اندازه شرکت ها در شاخص هم وزن هیچ تاثیری نداره. چون سرمایه تمامی شرکت ها به صورت یکسان در نظر گرفته میشه. 

حتی در شاخص هم وزن، افزایش و کاهش سود و قیمت سهام شرکت ها هم به صورت یکسان در نظر گرفته میشه. پس به طور کلی می تونیم بگیم که شاخص هم وزن میانگین بازدهی شرکت ها رو با ضریب یکسان محاسبه میکنه. 

دومین تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در این مورد است که اگر بیشتر شرکت ها در بازار بورس دارای بازدهی منفی باشن، اما فقط چند شرکت بزرگ که سرمایه کلی در بازار بورس به خودشون اختصاص دادن بازدهی مثبتی داشته باشن، شاخص کل مثبت میشه. اما شاخص هم وزن این طوری نیست. 

در این شاخص میزان بازدهی بیشتر شرکت ها نشان داده میشه و هیچ ربطی به میزان سرمایه ای که این شرکت ها در بازار بورس دارن نخواهد داشت. از سوی دیگه باید بگیم در شاخص هم وزن بازار بورس همه شرکت ها چه بزرگ و چه کوچک در نظر گرفته میشن. 

وقتی بیشتر از نصف شرکت ها در بازار بورس بازدهی منفی داشته باشن، شاخص هم وزن هم منفی میشه. حتی اگه بیشتر شرکت ها در یک بازه زمانی مشخص بازدهی مثبتی داشته باشن، باعث میشه تا شاخص هم وزن هم مثبت دیده بشه. 

شاخص های مهم دیگه در بازار بورس 

علاوه بر شاخص کل و شاخص هم وزن، شاخص های دیگه هم در بازار بورس وجود دارن که مهم به شمار می رن. از جمله این شاخص ها باید به شاخص قیمت اشاره کنیم. این شاخص، قیمت شرکت هایی که در بورس وجود دارن رو نشون میده و به هیچ عنوان سود دهی و سود سازی این شرکت ها در بازار تاثیری نداره. فقط تغییر قیمت سهام ها توسط این بازار مورد محاسبه قرار می گیره. 

در این شاخص برخلاف شاخص هم وزن، به بزرگی شرکت ها اهمیت داده میشه. چون شرکت های بزرگ به مراتب از قیمت بیشتری نسبت به شرکت های کوچک در بازار برخوردار هستن. یعنی میزان افزایش یا کاهش قیمت سهم ها در شاخص قیمت، بسته به بزرگی شرکت ها مورد بررسی قرار می گیره. 

علاوه بر اون هر چی شرکت سرمایه گذاری در بازار بورس بزرگتر باشه، افزایش یا کاهش قیمت اون میتونه تاثیر بیشتری بر روی بازار داشته باشه. پس به همین دلیل این شرکت ها از ارزش بیشتری نسبت به شرکت های دیگه برخوردار هستن. 

در نهایت باید بگیم برای این که بتونیم شاخص های مختلف بازار بورس رو بررسی کنیم، لازمه از تحلیل های مختلف در این زمینه بهره مند بشیم. مثلا می تونیم از طریق تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی میزان شاخص کل و شاخص هم وزن رو بررسی کنیم. 

نوشتن نظر جدید