بازار گاوی و بازار خرسی

منظور از بازار گاوی و بازار خرسی در چیست؟

لینک کوتاه

منظور از بازار گاوی و بازار خرسی در بورس چیه؟

آیا تا به حال واژه های بازار گاوی و بازار خرسی به گوشتون خورده؟ خیلی از افرادی که در بازار سرمایه مشغول به فعالیت هستن، از این دو اصطلاح زیاد استفاده می کنند. اما بگذارید کمی در مورد این دو بازار برای شما توضیح بدیم تا بدونید چرا به این دو بازار اسم حیوان های خاصی داده شده. 

به طور کلی وقتی صحبت از بازار گاوی به میون میاد، یعنی بازار سرمایه در حالت خاصی قرار گرفته. اما چه حالتی؟ وقتی بازار در حال رشد حرکت میکنه و سهام روند صعودی پیدا کرده، در اصطلاح بازار گاوی یا Bull market هست. 

اما وقتی قیمت سهام توی بازار سرمایه روند نزولی پیدا می کنه، یعنی احتمال بروز رکود اقتصادی وجود داره، به این حالت در اصطلاح بازار خرسی یا Bear market میگن. بازار گاوی و بازار خرسی از کجا پیدا شد، و چرا اصلا این حالت های بازار رو با این الفاظ تعبیر می کنن؟  

بازار گاوی و بازار خرسی

ریشه پیدایش بازار گاوی و بازار خرسی

اگه بخوایم به ریشه پیدایش این دو مفهوم در بازار سرمایه بپردازیم، باید بگیم به طور قطع ریشه اصلی پیدایش اونا مشخص نیست. اما دو گمان وجود داره که می تونیم به اونا استناد کنیم. 

اولین حالت برمیگرده به نحوه جنگیدن این دو حیوان با هم: 

تصور کنید بازار سرمایه شبیه به دو حیوان یکی گاو و دیگری خرس باشه. از اونجایی که گاوها وقتی به دشمن خودشون حمله می کنن، شاخ هاشون رو به طرف بالا می گیرن تا از اونا در برابر دشمن محافظت کنه، نشونه روند صعودی بازار گاوی است. 

از طرف دیگه وقتی خرس در برابر رقیب خودش قرار می گیره و قصد مبارزه داره، حالت پنجه هاش رو به سمت پایین میگیره تا با اون بجنگه. به همین دلیل این حالت پنجه های خرس در اصل یعنی روند نزولی بازار. البته این تفسیر در مورد بازار گاوی و بازار خرسی مورد تایید خیلی از افراد بازار نیست. اما باز هم از این تفسیر استفاده میشه. 

بازار گاوی

دومین حالت به دلالان پوست خرس در گذشته بر میگرده: 

زمان های گذشته که بیشتر معامله ها به صورت کالا بوده، بعضی افراد پوست خرس رو به همون قیمتی که همون روز داشته، به مشتری پیش فروش می کردن. چون معتقد بودن اگر پوست خرس رو نگهدارن برای آینده، قیمت اون کم میشه. 

به همین دلیل برای این که سودی به دست بیارن، در زمان تحویل پوست، با مبلغی کمتر از شکارچی پوست رو می خریدن و بعد با تفاوت خرید فعلی قیمت، اونو پیش فروش می کردن به شخص دیگه ای که نیاز داشته. با این کار می تونستن سود خوبی به دست بیارن. 

این افراد در اون زمان به اسم " خرسی" شهرت داشتن. چون می تونستن روند نزولی قیمت بازار پیش فروش پوست خرس و پیش بینی کنن. از این رو برخی از بازاری های قدیمی بسته به همین استدلال می گن که بازار گاوی و بازار خرسی ریشه در همین قضیه داره. 

از سوی دیگه این مفسران به جنگ بین گاو و خرس هم اشاره می کردن و معتقد بودن که گاو دقیقا نقطه مقابل خرس است. چون در زمان های قدیم مردم مکزیک برای تفریح کردن خرس و گاو رو در کنار هم قرار می دادن تا با هم مبارزه کنن. حتی باید بگیم امروزه هم برخی نقاط در دنیا وجود داره که هنوز هم خرس و گاو رو برای انجام مبارزه کنار هم میارن. 

بازار گاوی و خرسی

مهمترین خصوصیات بازار گاوی و خرسی 

بدون شک این دو بازار خصوصیات خاصی دارن که باعث محبوبیت اونا شده. از جمله مهمترین خصوصیاتی که می تونیم برای بازار گاوی و بازار خرسی بیان کنیم، عبارت است از:

  • روانشناسی سرمایه گذار:

همه ما می دونیم که روانشناسی سرمایه گذار و جو روانی که در بازار سرمایه وجود داره، به صورت دوجانبه می تونه در موفقیت سرمایه گذار تاثیر گذار باشه. برای این که بهتر در مورد این مفهوم اطلاعات به دست بیاریم، رابطه سیاست و اقتصاد رو با هم در نظر می گیریم. 

میدونید که تصمیمات سیاسی به شدت می تونه روی تصمیمات اقتصادی تاثیر گذار باشه. از طرف دیگه هم تحولات اقتصادی می تونه بر روی تصمیمات سیاسی تاثیر گذار باشه. حالا همین رابطه را وارد بازار گاوی و بازار خرسی کنید. افرادی که در بازار گاوی هستن، همیشه دنبال کسب سود بیشتر بوده و برای همین در بازار سرمایه گذاری می کنن.

اما در بازار خرسی جوی منفی بر بازار سرمایه حاکمه. به همین دلیل سرمایه گذار تمام رمق خودش رو از دست داده و دیگه تمایلی نداره سهام بخره. البته عکس این مسئله هم ممکنه وجود داشته باشه. یعنی یک خبر خوب می تونه بازار خرسی رو به گاوی تبدیل کنه، یا بازار گاوی رو به بازار خرسی تبدیل کنه.

شناخت بازار گاوی و خرسی پیش از سرمایه گذاری

  • عرضه و تقاضای سهام:

یکی دیگه از خصوصیاتی که باید در مورد بازار گاوی و بازار خرسی به اون اشاره کنیم، عرضه و تقاضای سهامه. معمولا در بازار گاوی تقاضا زیاده ولی عرضه کم. چون در این بازار بیشتر سرمایه گذارها چون به آینده امید دارن،  بیشتر متقاضی خرید سهام هستن. از طرف دیگه فروشنده ها تمایلی به فروش ندارن. 

همین مسئله باعث میشه تا در بازار بورس صف های خرید سنگینی به وجود بیاد. اما از یه طرف دیگه عرضه در بازار خرسی زیاده و تقاضا کم. وقتی بازار سرمایه چنین حالتی به دست بیاره، تنبلی و رکود بازار رو فرا میگیره. چون افراد نا امید صف های فروش طولانی را در بازار خرسی ایجاد می کنن. 

بهتره بگیم افرادی که وارد بازار خرسی میشن، به احتمال زیاد دچار زیان دهی خواهند شد. چون در این بازار قیمت ها مدام ارزش خودشونو از دست می دن و دیگه امیدی برای بهبود وضعیتشون وجود نداره. یعنی سرمایه دار قبل از این که منتظر بهتر شدن شرایط بازار بشه، زیان زیادی رو تجربه میکنه و این اتفاق باعث میشه اون از سرمایه گذاری مجدد در بازار بورس بترسه و دیگه وارد بازار سرمایه نشه.

تبدیل بازار گاوی به خرسی

بازار گاوی چطوری به بازار خرسی تبدیل میشه؟ 

خیلی از سرمایه گذاران تصور میکنن که میتونن با انجام تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در مورد نحوه تبدیل بازار گاوی به بازار خرسی اطلاعاتی به دست بیارن، یا از اون جلوگیری کنن. اما باید بگیم نیازی به تحلیل خاصی برای فهمیدن این مسئله نیست. چون به راحتی میشه بازار گاوی و بازار خرسی رو در بازار سرمایه تشخیص داد. 

مثلا وقتی عموم مردم وارد بازار سرمایه میشن، بازار گاوی آمادگی این مسئله رو داره که به بازار خرسی تبدیل بشه. دلیل این اتفاق هم اینه که بیشتر مردم تحمل ریسک پذیری رو ندارن و باید کسی بهشون اطمینان بده که این کار درسته یا غلط. یعنی به طور کلی معامله گر باید یقین پیدا کنه که سرمایه گذاری که انجام میده مطمئن است. 

به همین دلیل بیشتر افراد در آخرین مرحله میفهمن که بازار وضعیت صعودی داره و بهترین فرصتیه که باید سهام بخرن. بیشتر افرادی که سهام بازار گاوی رو میخرن، آخرین لحظه سوار ارابه میشن. بدون این که اصلا اطلاعاتی در مورد بازار سرمایه داشته باشن. 

افرادی که وارد بازار گاوی میشن همیشه تمایل دارن به صورت دائمی پول به این بازار تزریق کنن. همین کار باعث میشه پس از یه مدت فقط افرادی در بازار باقی بمونن که خریدار قیمت بالای سهام هستن. پس از این که یک دفعه سیل عظیمی از مردم وارد بازار میشن، اینجا وقتشه سرمایه دارا سهامهایی که خریدن و بفروشن و سود به دست بیارن. پس از آن بازار روند نزولی خودش رو شروع می کنه و تنها مردم عادی که برای خرید سهام هجوم آوردن، سرمایشون رو از دست میدن و درگیر بازار خرسی میشن. 

1 نظر

مریم

یک سال پیش

سلام.ممنون از مطالب جذاب و کاربردیتون.خیلی قشنگ به بازار گاوی و خرسی پرداختین و متاسفانه مردم در حال حاضر بیشتر از همین شیوه استفاده میکنن امیدوارم کسانی که مطالبتون رو میخونن تامل بیشتری کنن

پاسخ

نوشتن نظر جدید