سبد گردانی

سبد گردانی چیه و سبدگردان کیه؟

لینک کوتاه

 

سبدگردانی چیه و سبدگردان کیه؟

یکی از کلماتی که در بازار بورس بسیار می شنویم، کلمه سبد گردانی است. این که چه کسی سبد گردان محسوب میشه و چه کاری انجام میده، سوالی است که ذهن بیشتر ما را به خودش درگیر کرده. اجازه بدید برای شما اطلاعاتی در مورد سبد گردان بیان کنیم، تا بدونید این شخص کیه و چه فعالیتی انجام میده.

طبق قانون بازار بورس و اوراق بهادار، افرادی که وارد بازار بورس میشن، ولی نمی تونن به راحتی معامله انجام بدن، می تونن به سراغ سبدگردان برن. سبد گردان ها در اصل اشخاص حقوقی هستند که سهامدار به اونها در قالب قرارداد مشخصی، اجازه خرید و فروش اوراق بهادار رو میده. تا به جای اون سرمایه گذاری کنه. 

پس سبد گردانی را باید به طور کلی یک سیستم خاص بیان کنیم، که در اون سهامدار به شخص دیگری اجازه میده تا به جای اون اقدام به خرید و فروش سهام کنه. یا در اصل با پول سرمایه دار، معاملاتی که سود آفرین هست رو برای اون انجام بده. 

بیشتر دارایی هایی که در سبد وجود داره، وجوه نقد، اوراق سکه بهار آزادی، اوراق خزانه، سهام، صندوق های سرمایه گذاری و ... هستن. که تمامی این دارایی ها به مشتری های معین و خاصی تعلق دارن. 

سبد گردانی در بورس

چطوری یک سبد گردان مناسب انتخاب کنیم؟ 

شما با انتخاب یک سبد گردان، به طور کلی تمامی معاملات خود را به او می سپارید. یعنی مدیریت پرتفوی شما در دست اون قرار می گیره. پس لازمه در انتخاب چنین شخصی دقت لازم رو داشته باشید. شخصی رو انتخاب کنید که از سابقه بالایی در صندوق های سرمایه گذاری برخوردار باشه. بتونه به خوبی عرضه اولیه سهام رو خریداری کنه. بتونه از فرصت های سرمایه گذاری به خوبی استفاده کنه، و در نهایت سود خوبی را برای شما به ارمغان بیاره. پس با این تفاسیر باید بگیم یک سبد گردان خوب لازمه ویژگی های زیر رو داشته باشه: 

  • منابع و اطلاعات مناسبی در اختیار داشته باشه
  • میزان بازدهی بالایی در سبد گردانی داشته باشه و از سابقه خوبی در این زمینه برخوردار باشه 
  • از تیم تحلیل خوب برخوردار باشه
  • در بازار سرمایه هم خوشنام باشه

 

چنین شخصی می تونه یک سبد گردان مناسب برای سرمایه شما به شمار بره. تا با سپردن سرمایه خود به او، سود مناسبی به دست بیارید. 

انتخاب سبد گردان موفق

منظور از سبد گردانی در بازار بورس چیه؟ 

این فرایند همانطور که از اسمش پیداست، چیدمان تمام دارایی ها در یک سبد مشخصه. که مالکیت تمامی این دارایی های موجود در سبد به سرمایه گذار تعلق داره. سبد گردان تمامی این دارایی ها را بررسی می کنه، و بسته به زمان مناسب اقدام به خرید یا فروش سهام در بازار بورس میکنه. 

بیش از نیم قرنه که سبد گردان ها در دنیا با این فرآیند، به خدمت رسانی مشغول هستن. اما در بازار بورس ایران، مدت زمان کوتاهی هست که سبد گردانی رونق گرفته. البته لازم به ذکر است که در یک دهه اخیر در بازار بورس تهران، به صورت غیر رسمی این فرآیند انجام می شده. 

اما مدتی است که سبدگردان ها به صورت رسمی فعالیت خودشون رو در بازار بورس آغاز کردن. که مردم نیز با اونا آشنا شده و انجام بیشتر فرآیند های خرید و فروش سهامشون رو به اونها می سپرن.

اهمیت سپردن سرمایه به دست سبدگردان در چیه؟

تمامی افرادی که اقدام به خرید سهام از بازار بورس می کنن، اطلاعات دقیقی در مورد سرمایه گذاری در این بازار ندارن. به همین دلیل ممکنه نتونن به خوبی سرمایه گذاری در این بازار انجام بدن. اما وقتی سرمایه خودشون رو به دست یک فرد خبره در این کار میسپرن، می تونن مطمئن باشن که به سود خوبی دست پیدا خواهند کرد. 

مثلا تصور کنید شخصی بدون هیچ اطلاعاتی وارد بورس بشه. پس از یه مدت کوتاهی ممکنه نتونه حتی اصل سرمایه خودش رو حفظ کنه، و تمام سرمایه اش رو از دست بده. اما اگه سرمایه خودش رو به اشخاصی که در زمینه سبد گردانی فعالیت میکنن بسپره، بدون تردید می تونه از یک تیم حرفه ای در زمینه سرمایه گذاری برخوردار بشه. 

که به طور کلی این مسئله ریسک معاملات دارایی های اون را کاهش میده، و در کوتاه مدت میتونه سود بهتر و مناسب تری از سرمایه گذاری در این بازار به دست بیاره. علاوه بر اون مدیران سبدگردان، بسته به عواملی که منجر به اثر گذاری در محیط سرمایه گذاری شده اند، تصمیم می گیرن، که خود این مسئله برای اونا سود آور هست.

بررسی سبد گردان پیش از خرید و فروش سهام

سود حاصل از سبد گردانی چقدره؟

بیشتر مردم از خودشون میپرسن آیا اصلا سپردن سرمایه به سبدگردان ها ارزش داره؟ بهتر نیست به جای سرمایه گذاری در بورس و سپردن سرمایه به سبد گردان ها، پولمون رو در بانک سپرده گذاری کنیم؟ اینطوری هم خیال خودمون از بودن سرمایه اصلی راحته، هم می توانیم سود سپرده گذاریمون رو به دست بیاریم. 

اما مسلما سرمایه گذاری در سبد های بورس چنین اطمینانی را نمیتونه برای ما به همراه داشته باشه. چون در یک کلام باید بگیم سود سبد گردانی متغیره. چون بازار بورس قابل پیش بینی نیست و نمی تونیم بگیم سود تضمین شده ای معادل این میزان داره. 

اما نکته جالبی که در مورد سود سبد باید بدونید اینه که سبد گردان ها تنها وقتی از سپرده شما سود کسر می کنن، که بتونن بیشتر از سود بانکی برای سرمایه شما سود آوری داشته باشن. پس هرچی بیشتر تلاش کنن، بیشتر می تونن سود بدست بیارن. این مسئله هم برای سرمایه گذار و هم برای خود سبدگردان میتونه اهمیت زیادی داشته باشد. 

پس به طور کلی میزان کارمزدی که سبد گردان ها به دست میارن هم مثل سود سپرده سهامداران، متغیره. اگه یک سبد گردان با تجربه بتونه در مدت کوتاهی سود بالایی برای سرمایه گذار به دست بیاره، میتونه کارمزد بیشتری هم دریافت کنه. 

مزیت سبدگردانی و کسب سود بیشتر

عمده ترین مزیت سپردن سرمایه به سبدگردان چیه؟

یکی از عمده ترین مزیت هایی که می تونیم برای سرمایه گذاری در سبد گردانی بیان کنیم، استفاده از توان حرفه ای و سابقه عالی مدیر سبد است. در کنار این مزیت، سرمایه گذار می تونه از مشاوره تیم مدیرانی که در سبد فعالیت می کنن هم برخوردار بشه. 

این مسئله منجر میشه تا مدیر پرتفوی شما قبل از این که اقدام به خرید یا فروش سهام کنه، در کنار مدیر های با تجربه دیگه، اقدام به بررسی دقیق گزارش های مالی و اخبار بازار سرمایه کنه. که همین امر سود دهی سرمایه گذاری سهامدار رو بیشتر از ضرر دهی اون خواهد کرد. 

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که مدیریت دارایی های شما توسط سبدگردان، بدون شک نسب به روش های دیگه همچون صندوق های سرمایه گذاری مختلط، یا صندوق های سرمایه گذاری سهامی و .... از هزینه بالاتری برخوردار خواهد بود. 

از طرف دیگه شرایطی که در قرارداد سبد گردانی وجود داره، باعث میشه تمامی سرمایه گذارها قادر نباشن از این روش برای سود دهی سرمایه خودشون استفاده کنن. چون مدت زمان این قرارداد یک ساله است و در زمان اتمام قرارداد، محدودیت هایی برای سرمایه گذار اعمال میشه. 

با این که سبد گردان ها می تونن بهترین خدمات رو در حوزه مدیریت دارایی به سهامدار عرضه کنن، اما این مسئله دلیل بر این نیست که روش های دیگه سرمایه گذاری در بازار بورس مناسب نباشن. مثلا افرادی که سرمایه خودشون رو به صندوق های سرمایه گذاری میسپرن هم، میتونن از مزایای خاصی مثل مزایای سبد گردانی برخوردار بشن. 

تنها تفاوت این دو بازار در انتظارات سرمایه گذاری و دوره شناخت سرمایه گذار نسبت به بازار سرمایه خلاصه میشه. اما هر دو روش می تونه برای سهامدار مناسب به شمار بره.

نوشتن نظر جدید