صندوق سرمایه گذاری دارا یکم

صندوق سرمایه گذاری دارا یکم چیست؟

لینک کوتاه

 

صندوق سرمایه گذاری دارا یکم چیه؟

چند وقتی است که به صورت مداوم داریم نام دارا یکم را می شنویم. اما آیا میدونید این صندوق چی هست؟ اصلا چرا بورس صندوق سرمایه گذاری خودش رو به این نام اختصاص داده؟ سرمایه گذاری در این بازار چه سودی برای سهامداران میتونه داشته باشه؟ بزارید یکم تخصصی به این مسئله بپردازیم. 

صندوق واسه گری مالی یا صندوق سرمایه گذاری دارا یکم در اصل همان صندوق های ETF هستن که در بازار بورس مورد معامله قرار می گیرن. از اونجایی که این صندوق های ای تی اف به سه دسته تقسیم شدن، دسته اول که سهامشون در دسترس خریدار ها قرار گرفته به این اسم شناخته می شه. 

در ماه های آینده قرار است صندوق های سرمایه گذاری دارا دوم و دارا سوم هم در بازار عرضه بشن. تا مردم برای خرید سهام و پذیره نویسی در این شرکت ها اقدام کنن. اما اجازه بدید اول در مورد نحوه پذیره نویسی، فعالیت، مجموعه سهام های موجود در دارا یکم و ... اطلاعاتی به دست بیاریم. 

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق واسه گری مالی یکم چیست؟

به طور کلی می تونیم صندوق سرمایه گذاری یکم رو در سهام باقی مانده دولتی که در بانک تجارت، صادرات، ملت و بیمه های اتکایی و البرز است، خلاصه کنیم. یعنی افرادی که اقدام به خرید سهام این صندوق کردن، به میزان سهمی که خریدن در این بانک ها و بیمه ها سهیم شدن. 

دولت سهام خودش در این بانک ها و بیمه ها را با 20% تخفیف، طبق شرایط و قوانین به مردم سپرده است. افرادی که متقاضی خرید این سهام بودن، میتونستن در بورس با خرید سهام نماد بورسی دارا یکم، به سهام این بانک ها دست پیدا کنند. 

این صندوق در اصل نوعی صندوق سرمایه گذاری در سهام هست، که مدیریت اون غیر فعال بوده. حالا پس از یک سال فعالیت و درخواست افراد زیادی که حق رای در مجمع صندوق رو دارن، درخواست تغییر صندوق داده شده، و سهام این بانک ها در اختیار مردم قرار گرفته. 

فعالیت صندوق واسطه گری مالی دارا یکم چطوریه؟

برای این که بدونیم این صندوق چطوری فعالیت می کنه، تا اقدام به پذیره نویسی در اون کنیم، باید اطلاعاتی به دست بیاریم. به طور کلی هدف این صندوق های واسطه گری، نگهداری و مدیریت دارایی های اوراق بهادار صندوق است. علاوه بر اون هم سود مناسبی که از سبد دارایی ها به دست میاد رو در اختیار سهامدارا قرار میده. 

به هیچ عنوان صندوق های سرمایه گذاری خارجی نمی تونن در کشور اقدام به خرید سهام صندوق مالی یکم کنند. چون این صندوق تنها مجاز به فروش سهام خودش به سرمایه گذار های داخلی است. یکی دیگه از ویژگی های صندوق های واسطه گری مالی یکم، نامحدود بودن زمان فعالیت اون هاست. 

صندوق دارا یکم

پذیره نویسی در صندوق های واسطه گری مالی یکم به چه صورته؟

بدون شک خیلی از مردم ایران که تا به حال وارد بازار بورس نشده بودن، با عرضه سهام دارا یکم علاقه مند شدند تا وارد این بازار بشن. اما آیا همه میدونن چطوری میشه در این صندوق ها اقدام به پذیره نویسی کرد؟ برای پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم، باید به سراغ واحد های سرمایه گذاری صندوق قابل معامله رفت. 

این صندوق در اصل همان صندوق ETF هست، که بیشتر سهامدار ها از این طریق اقدام به خرید سهام مالی یکم نمودن. این خرید سهام، بهترین زمان برای ورود به بازار بورس به شمار میره. چون همه مردم میتونن بسته به شرایطی که دارن وارد بازار بورس بشن. 

علاوه بر اون سرمایه گذاری و خرید سهام در بازار بورس، در اصل نتیجه مناسبی برای کاهش بیکاری و تورم رو هم با خودش به همراه داشته و همین مسئله باعث شد تا دولت هم از صندوق ای تی اف حمایت کنه. از سوی دیگر با آزادسازی سهام عدالت این فرصت عالی رو در اختیار مردم قرار داد تا وارد دنیای اقتصاد بشن و به صورت آگاهانه اقدام به سرمایه گذاری کنن. 

با این فرایند تنها کسانی که اطلاعات بالا در زمینه سرمایه گذاری بورس دارن می تونن سود  خوبی از خرید و فروش سهام به دست بیارن. که در اصل بازدهی خوبی برای اونا به شمار میره. دولت هم با ارائه صندوق دارا یکم، سهام های خودش رو در قالب  انتقال اوراق بهادار در اختیار مردم قرار داد. 

صندوق های ETF

سهام هایی که در صندوق واسطه گری مالی یکم هستند چقدرن؟

تقریبا بیش از 80% از سرمایه صندوق ETF به پنج بانک و بیمه تعلق گرفته. از جمله: 

 • بانک تجارت: 16.96% 
 • بانک صادرات: 16.98%
 • بانک ملت: 16.97%
 • بیمه اتکایی امین: 11.44%
 • بیمه البرز: 17% 

از طرف دیگه برای کاهش ریسک معامله در این صندوق، 20% باقی مونده سهام صندوق های سرمایه گذاری دارا یکم، از سوی بانک مرکزی  جمهوری اسلامی ایران به واحد های سرمایه گذاری دیگری همچون اوراق بهادار رهنی، اوراق بهاداری که شرایط خاص دارند، اوراق مشارکت و اوراق صکوک تعلق گرفته. 

تا به این طریق ریسک سرمایه گذاری در این صندوق رو کاهش بده. البته این واحد های سرمایه گذاری لازم است شرایط خاصی داشته باشن. از جمله:

 • قابلیت انجام معامله در بازار بورس یا فرابورس 
 • حداقل سود اونا باید مشخص و تضمین شده باشه
 • از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی و دولت مجوز داشته باشه
 •  

صندوق های سرمایه گذاری دولتی

شرایط پذیره نویسی و خرید سهام صندوق ETF به چه صورته؟

شرایط خاصی برای افرادی که قصد دارن اقدام به خرید سهام از صندوق های سرمایه گذاری مالی یکم نمایند، وجود دارد. از جمله مهمترین شرایط پذیره نویسی و خرید سهام دارا یکم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تمامی افرادی که دارای کد ملی هستن می تونن بدون محدوده سنی برای پذیره نویسی اقدام کنن. 
 •  
 • پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری مالی یکم برای افرادی که غیر ایرانی هستن مجاز نیست. زیرا نمی توان از حساب های آنها برای پرداخت وجه استفاده کرد. 
 •  
 • سامانه های معاملاتی در هر روز بین ساعات 14 تا 16 اقدام به خرید ثبت شده سهام میکنن. بعد از این که همه سفارشات جمع آوری شدن، از سامانه معاملاتی حذف میشن. به همین دلیل افراد متقاضی خرید سهام، فقط میتونن در زمان مشخص شده اقدام به ثبت سفارش کنن. بعد از اتمام مهلت ثبت سفارش دیگه هیچ کس نمیتونه سفارش رو ویرایش یا حتی حذف کنه.
 •  
 • کارگزاری ها وظیفه دارند مبلغ مورد نظر رو برای پذیره نویسی تامین کنن. تا وقتی تعداد واحد های خریداری شده توسط هر شخص مشخص شد، از تخصیص اون به فرد مورد نظر اطمینان حاصل کنن. 
 • معمولا بعد از مهلت پذیره نویسی، درخواست های ثبت شده در طول 5 روز کاری انجام میشه. هر فرد هم حداکثر میتونه با یک کد ملی 200 واحد سرمایه گذاری انجام بده. اما اگه درخواست خرید بیشتر از ارزش سهام مورد نظر باشه، این سهم به نسبت واحد های صندوق به متقاضی اختصاص داده میشه. 
 •  
 • سامانه های آنلاین بسیاری هستن که در این دوران شیوع ویروس کرونا برای پذیره نویسی مورد استفاده قرار گرفتن. با این کار از حجم مراجعان به بانک ها و کارگزاری ها کم شده و پذیره نویسی هم راحت تر انجام میشه. 
 •  
 • بعد از این که پذیره نویسی صندوق دارا یکم به اتمام رسید، تازه فعالیت صندوق ها و کارگزاری های مورد نظر شروع میشه. تا از این سرمایه گذاری انجام شده در صندوق، سود مناسبی به دست بیارن و به سهامداران اختصاص بدن. 
 •  

به طور کلی سرمایه گذاری در صندوق های ETF می تونه سود خوبی رو برای بیشتر سهامدار به همراه داشته باشه. 

نوشتن نظر جدید