قیمت اسمی و قیمت واقعی

قیمت اسمی چیه و چه تفاوتی با قیمت واقعی داره؟

لینک کوتاه

 

قیمت اسمی چیه و چه تفاوتی با قیمت واقعی داره؟

شاید برای شما هم این سوال پیش اومده باشه که ارزش اسمی یا قیمت اسمی چیه؟ یا این که چرا اصلا از این کلمه در بازار بورس زیاد استفاده میشه؟ در نهایت این که ارزش اسمی سهام چه فرقی با ارزش واقعی اون داره؟ برای این که در مورد این دسته از سوال ها اطلاعات بدست بیارید، کافیه با ما همراه باشید. 

قیمت یا ارزش اسمی را می تونیم مبلغی بیان کنیم، که در اساسنامه برای هر سهمی تعیین میشه. این ارزش سهم رو هم می تونید بر روی ورقه های سهام به راحتی مشاهده کنید. اما این نکته را همیشه به خاطر بسپرید که تعیین ارزش اسمی، به این معنا نیست که سهم با همون قیمت قید شده بر روی ورقه قابلیت خرید و فروش در بازار بورس رو داره. 

این که وضعیت بازار در چه شرایطی باشه، می تونه در ارزش سهام و قیمت اسمی اون برای خرید و فروش تغییر ایجاد کنه. پس به طور کلی می تونیم بگیم که ارزش اسمی سهام هایی که در بازار بورس مورد معامله قرار میگیرن، همیشه ممکنه در حال تغییر باشن. 

قیمت اسمی سهام

آیا در بازار بورس قیمت های دیگه ای غیر از قیمت اسمی وجود داره؟ 

بله غیر از این قیمت ما می تونیم به قیمت های دفتری، قیمت ذاتی و قیمت واقعی هم در بازار بورس اشاره کنیم. که هر کدوم از این قیمت ها در اصل معنی خاص خودشون رو دارن. مثلا منظور از قیمت واقعی هر سهم، در اصل قیمتی هست که سهام با اون در بورس مورد معامله قرار می گیره. 

البته این نکته رو هم همیشه به یاد داشته باشید که، چیزی که قیمت سهم رو در بازار بورس تعیین می کنه، در اصل عرضه و تقاضا برای هر سهمه. مثلا ممکنه یه شرکتی عملکرد خوبی در بازار داشته باشه. به همین دلیل هم سرمایه گذارهای زیادی تصمیم بگیرین سهام این شرکت رو بخرن. 

هر چی میزان تقاضای خرید سهام یه شرکتی بالاتر بره، منجر به افزایش قیمت اسمی سهام اون شرکت هم خواهد شد. در حالی که عرضه سهام اون شرکت هم کم میشه. حالا تصور کنید یه شرکتی عملکرد ضعیفی داشته باشه. به نظر شما ارزش اسمی سهام اون شرکت باز هم روند صعودی خواهد داشت؟ مسلما خیر. اما عرضه سهام اون در بازار بیشتر می شه. پس قیمت واقعی هر سهم در بازار بورس، در اصل قیمتی هست که بازار برای سهم تعیین می کنه. 

قیمت دفتری سهام

قیمت دفتری سهام یعنی چی؟

قیمت دفتری یکی دیگه از قیمت هایی هست که برای سهام هر شرکت در بورس بیان میشه. اما این قیمت چطوری محاسبه خواهد شد؟ برای این که بخوایم قیمت دفتری هر سهم رو به دست بیاریم، باید اول مجموعه بدهی های شرکت رو از تمام دارایی های اون کم کنیم. 

هر مبلغی که باقی می مونه، در اصل ارزش یا قیمت اسمی سرمایه سهامداران شرکت به شمار می ره. حالا اگه این مبلغ رو تقسیم بر تعداد سهام شرکت کنیم، یه عددی به دست میاد که این عدد در اصل قیمت دفتری هر سهم رو مشخص می کنه. 

قیمت ذاتی هر سهم چه قیمتی است؟

از نمونه های دیگه قیمت های سهام، باید به قیمت ذاتی یک سهم اشاره کنیم. باید بگیم منظور از قیمت ذاتی هر سهم، در اصل قیمت و ارزش واقعی اون سهم به حساب میره. حالا ممکنه برای شما هم این سوال پیش بیاد که بین قیمت بازار و قیمت ذاتی چه تفاوتی وجود داره؟ 

بزارید این مسئله رو با یه مثال براتون توضیح بدم. تصور کنید سهام یه شرکتی در بازار بورس، به قیمت 300 هزار تومان به فروش می رسه. اما این میزان قیمت متقاضی های زیادی داره. اگه از هر خریدار سهامی بپرسید که چرا این سهم را با این قیمت بالا خریداری میکنید، به شما جواب میده که این سهم بیشتر از 300 هزار تومان ارزش داره. 

اینجاست که ما میفهمیم قیمت اسمی یا ارزش واقعی سهام، بیشتر از قیمت بازاری این سهام است. پس اگه بخوایم قیمت ذاتی رو تعریف کنیم، باید بگیم ارزشی که خریداران و سرمایه گذاران برای یک سهم قائل هستند، در اصل همون قیمت ذاتی سهام به شمار میره. 

قیمت واقعی سهام

قیمت اسمی چه تفاوتی با قیمت واقعی داره؟

حال که به طور کلی با معنی قیمت های مختلف در بازار بورس آشنا شدیم، بهتره بریم سراغ تفاوت این دو قیمت با یکدیگر. تا بتونیم در زمان خرید یا فروش سهام، ارزش واقعی سهامی که خریداری می کنیم یا می فروشیم رو بدونیم. 

نکته ای که لازمه پیش از خرید و فروش سهام در بازار بورس در مورد اون بدونید، اینه که ارزش بازاری یک شرکت در اصل یه جور ریسک برای خرید سهام به شمار میره. اصولا بیشتر کسانی که تازه وارد بازار بورس میشن، از اونجایی که اطلاعات کافی در مورد سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام در این بازار ندارن، ترجیح می دن سرمایه خودشون رو در اختیار صندوق های سرمایه گذاری بزارن، تا کارگزاران ماهر و باتجربه به جای اونا اقدام به خرید و فروش سهام کنن. 

اما یه دسته از افراد هم هستن که خودشون از اطلاعات بالایی در زمینه خرید سهام برخوردار هستن. که همین مسئله باعث میشه تصمیم بگیرن خرید و فروش سهام را خودشون به عهده بگیرن. برای همین این افراد تفاوت قیمت اسمی و قیمت واقعی سهام ها رو می دونن. 

افراد با تجربه و مطلع در جریان هستن که ارزش اسمی یه سهام، در اصل قیمت ثابتی هست که بر روی برگه سهام درج شده، اما اهمیت اون بسته به قیمت بازار همیشه در حال تغییر و تحوله. باید بگیم که قیمت اسمی سهام ها به تنهایی نمی تونن عامل کاربردی برای ارزیابی یک شرکت به شمار برن. 

ولی وقتی ارزش بازار، اطلاعاتی را در مورد شرکت در اختیار خریدار قرار می ده، می تونه به سرمایه گذار کمک کنه تا اطلاعات مناسب را در زمان خرید و فروش سهام به دست بیاره. 

اهمیت کسب اطلاع در مورد تفاوت قیمت واقعی و ارزش اسمی

اطلاع از قیمت واقعی چه اهمیتی داره؟ 

وقتی داریم در مورد تفاوت قیمت اسمی و ارزش واقعی صحبت می کنیم، باید بدونیم که هر کدوم از این تعابیر چه معنایی داره. مثلا ارزش اسمی رو اگه با قیمت بازار سهام مورد مقایسه قرار بدیم، به این نتیجه میرسیم که ارزش اسمی در اصل ارزش سهام شرکت مذکور در بازار رو به ما نشون میده. 

در حالی که قیمت بازاری سهام، هم قیمت سهام و هم تعداد سهام ها رو به ما بیان میکنه. پس قیمت واقعی هم در اصل میتونه یه بخش کوچکی از ارزش بازاری سهام های شرکت ها به شمار بره. اما به طور کلی هم ارزش اسمی و هم قیمت واقعی سهام، بخش کوچکی از شناخت و ارزش گذاری سهام های شرکت ها به شمار میرن. 

یک تفاوت عمده ای که میان قیمت اسمی و قیمت واقعی سهام ها وجود داره، در اصل تعیین میزان مشارکت و بهره مندی از منافع سهم هست. چون برای این که بتونیم از تمامی منافع سهم بهره مند بشیم، باید به مبلغ اسمی اون توجه کنیم. در این زمینه قیمت واقعی هیچ دخالتی در تغییر وضعیت سهام نداره. 

حالا اگه بخوایم سرمایه قانونی یک شرکتی رو بررسی کنیم، که قصد خرید سهام اون رو داریم، باید ارزش اسمی هر سهم رو بر تعداد سهامی که شرکت در بازار بورس برای فروش منتشر کرده ضرب کنیم. اونوقت متوجه میشیم که سرمایه قانونی این شرکت چقدره. 

اما وقتی قیمت واقعی سهام شرکت رو بر تعداد سهام های عرضه شده از سوی شرکت در بازار بورس ضرب کنیم، به ارزش سهام شرکت دست پیدا می کنیم، و به همین راحتی می تونیم اطلاعات مناسب را در مورد قیمت اسمی سهام های شرکت به دست بیاریم. 

نوشتن نظر جدید