سال مالی

منظور از سال مالی برای خرید سهام چیه؟

لینک کوتاه

 

منظور از سال مالی برای خرید سهام چیه؟

با این که خرید سهام در بازار بورس کار آسونی به نظر میرسه، اما اگر کسی در مورد این بازار اطلاعاتی نداشته باشه نمیتونه به درستی سهام بخره. یکی از روش هایی که به ما اطلاعات خوبی می ده تا سهام بهتری خریداری کنیم، بررسی سال مالی شرکت هایی است که در بورس هستن. 

به طور کلی باید بگیم منظور از سال مالی یک دوره یک ساله است، که در این دوره فعالیت شرکت مورد بررسی قرار می گیره. این که آیا سود کرده یا ضرر، در طول یک سال مشخص میشه. اصولا تحلیلگران بیشتر به سراغ بررسی این دوره میرن، تا اطلاعات لازم را در مورد شرکت مورد نظرشون به دست بیارن.

طبق قانون، حسابداران شرکت ها وظیفه دارن در آخر هر سال مالی، صورت های مالی و نحوه عملکرد شرکت در طول این یک سال رو ارائه بدن. به طور کلی باید بگیم دوره مالی، یک دوره یک ساله است که وضعیت مالی شرکت مورد محاسبه قرار می گیره. بیشتر شرکت ها اول فروردین حساب های سال قبل رو بررسی میکنن و سود سال جدید خودشون در شرکت رو پیش بینی می کنن. به این طریق سال مالی اونا شروع میشه. 

بررسی سال مالی شرکت ها

آیا همه شرکت ها در یک تاریخ خاص سال مالی خودشون رو شروع میکنن؟

هیچ قانونی وجود نداره که شرکت ها ملزم باشن دوره مالی خودشونو از اون زمان تعیین شده شروع کنن. یعنی هر شرکتی می تونه دوره مالی خاص خودش رو داشته باشه. اما این دوره باید حتما 12 ماهه باشه. 

اصولا برای این که سال مالی تعیین بشه، به تاریخ پایان این دوره اشاره می کنن. پس نیازی نیست شرکت ها خودشون بگن دوره مالی ما مثلا از فروردین شروع شده تا اسفند ماه. 

روز شروع و پایان دوره مالی چطوری مشخص میشه؟

روز بعد از پایان گرفتن سال مالی رو میتونیم اولین روز شروع دوره مالی جدید به شمار بیاریم. مثلا اگه یه شرکتی سال مالی خودش رو در 31 شهریور تمام کنه، اول مهر میشه روز اول آغاز دوره مالی جدید اون شرکت. یا مثلا یه شرکت دیگه ای که دوره خودش رو اول فروردین تا آخر اسفند قرار داده باشه، اول فروردین میشه روز اول دوره مالی، و 29 اسفند هم میشه روز آخر این دوره. 

شرکت های ایران معمولا تاریخ تعریف شده خاصی برای شروع دوره مالی یا پایان دوره مالی خودشون ندارن. پس هر شرکتی می تونه هر زمان که دلش میخواد دوره خودش رو شروع کنه. بعد از اون هم 12 ماه بعد میشه روز آخر سال مالی این شرکت. 

دوره مالی

دوره مالی شرکت های بورسی با بقیه شرکت ها فرق داره؟

هیچ فرقی بین شرکت هایی که در بورس هستن با بقیه شرکت ها وجود نداره. یعنی این شرکت ها هم می تونن سال مالی خودشون رو از هر تاریخی که میخوان شروع کنن. ممکنه یه شرکتی فروردین تا اسفند رو به عنوان دوره مالی خودش انتخاب کرده باشه، در حالی که شرکت دیگه ای شهریور تا مهر سال بعد این دوره رو تعیین کرده باشه. 

حتی بعضی از شرکت های بورسی هم هستن که سال مالی خودشون و از اول دی ماه شروع میکنن تا آخر آذرماه سال بعد. نکته ای که باید بدونید اینه که دوره مالی هر شرکتی میتونه تغییر کنه. وقتی که شرکت ها مجمع فوق العاده تشکیل میدن، می تونن دوره مالی خودشون رو در اون مجمع تغییر بدن. 

بیشتر تحلیلگران بورس که با استفاده از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی سهام یه شرکت رو بررسی می کنن، عملکرد سه ماه شرکت ها رو مشاهده میکنن و بعد از این که سود این شرکت رو پیش بینی کردن، تصمیم می گیرن سهام خرید کنن یا نه. پس به طور کلی بررسی سال مالی برای تحلیل گرا و خریداران سهام مهم به شمار میره.

نوشتن نظر جدید