بسته شدن نماد

منظور از توقف نماد بورسی یک شرکت چیست؟

لینک کوتاه

 

منظور از توقف نماد بورسی یه شرکت چیه؟

شاید شما هم شنیده باشید که بعضی وقتا میگن نماد بعضی از شرکت ها بسته شده. اما آیا میدونید این جمله یعنی چی؟ یا این که توقف نماد بورسی به چه علتی رخ میده و اصلا به چه معنیه؟ بعضی وقتا ممکنه سازمان بورس و اوراق بهادار، از خرید و فروش سهام بعضی از شرکت ها جلوگیری کنه. 

در این زمان سرمایه گذاران و خریداران سهام با مسئله توقف نماد بورسی مواجه میشن. در این حالت اگه شما سهامدار شرکت باشید، نمی تونید سهام خودتون رو بفروشید یا سهام دیگه ای بخرید. باید صبر کنید تا دوباره به دستور ناظر بازار، نماد بورسی مربوط به شرکت شما باز بشه، و در حالت مجاز قرار بگیره، تا بتونید سهامتون رو بفروشید یا مجددا بخرید. 

اصولا وقتی نماد یک شرکت بورسی متوقف میشه، که بعضی اتفاق ها در حال افتادن باشه. مثلا اتفاق هایی که باعث بشه بر روی بازار بورس، تاثیر زیادی گذاشته بشه. هر نمادی که در بازار بورس و فرابورس وجود داره، ممکنه در یکی از حالت های مجاز، مجاز- محفوظ، مجاز- متوقف، ممنوع و ممنوع- متوقف قرار بگیره. که سه حالت آخر توقف نماد بورسی به شمار میره. 

توقف نماد بورسی

حالت های کلی نماد های بورسی به چه صورته؟

همونطور که گفتیم حالت های کلی نماد ها در بازار بورس و فرابورس رو می تونیم به پنج وضعیت مختلف دسته بندی کنیم. که توقف نماد بورسی یکی از این مراحل به شمار میره. از جمله:

 • وضعیت مجاز: 

در این حالت سرمایه گذارها به صورت عادی میتونن اقدام به خرید و فروش سهام خودشون در هر شرکتی کنن. 

 • مجاز- محفوظ: 

وقتی بعد از یه مدت توقف نماد بورسی، دوباره نماد بازگشایی میشه و امکان خرید و فروش سهام های اون وجود داره، قبل از این که مجاز بشه در حالت مجاز- محفوظ قرار می گیره. در این حالت میشه سفارش خرید سهام ارسال کرد، ولی معامله ای انجام نمیشه. وقتی که نماد به حالت مجاز رسید، تمامی سفارشاتی که ثبت شده قابلیت معامله پیدا می کنه. 

 • مجاز- متوقف:

در این حالت با توقف نماد بورسی مواجه میشیم. به این صورت که نماد غیر قابل معامله است. باید بگیم این وضعیت در اصل وقتی رخ میده که نماد بورسی شرکت به یه دلیل خاص توسط سازمان اوراق بهادار بسته شده باشه. 

 • ممنوع:

وضعیت ممنوع با توقف نماد بورسی متفاوته. البته با این که در این حالت هم نمی توان اقدام به خرید و فروش سهام کرد. اما نماد متوقف نشده. بلکه در روزی که معاملات انجام میشه قابلیت بازگشایی داره. 

 • ممنوع- متوقف:

در این حالت از معامله سهام، برخلاف حالت ممنوع نماد معاملاتی حتی در همان روز معامله هم بازگشایی نمیشه. یعنی به هیچ عنوانی نمیشه سهام شرکت مزبور رو خریداری کرد یا به فروش رسوند.

دلایل مهم توقف نماد بورس

مهمترین دلایل توقف نماد بورسی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار چیه؟

بدون شک سازمان بورس دلایل خاصی داره که نماد بورسی رو متوقف می کنه. از جمله مهمترین دلایل توقف نماد بورسی می تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. افشای اطلاعات با اهمیت در گروه الف
 2. افشای اطلاعات با اهمیت در گروه ب ( مثلا افشای اطلاعات در 90 دقیقه پایانی جلسه، افشای اطلاعات تا 90 دقیقه قبل از تمام شدن جلسه معاملاتی و افشار اطلاعات در ساعات خارج از بازار)
 3. افزایش یا کاهش قیمت پایانی سهام بیشتر از 20% در طول 5 روز معامله متوالی
 4. افزایش یا کاهش قیمت پایانی بیشتر از 50% در طول 15 روز معاملات متوالی
 5. مضنون شدن به دستکاری اطلاعات به وسیله برخی از افرادی که اقدام به معامله اوراق بهادار میکنن.
 6. برگزاری جلسه هیئت مدیره برای تصمیم گیری افزایش سرمایه تا 200% یا بیشتر از اون
 7. و...

تمامی این دلیل ها می تونن باعث توقف نماد بورسی بشن، و از انجام معامله در بورس جلوگیری کنن. 

نوشتن نظر جدید