افزایش سرمایه

منظور از افزایش سرمایه چیه و چه روش هایی داره؟

لینک کوتاه

 

منظور از افزایش سرمایه چیه و چه روش هایی داره؟

اگه به بازار بورس کمی آشنا باشید، متوجه این مسئله شدید که هر سال بعضی از شرکت ها، خبری منتشر می کنن مبنی بر افزایش سرمایه خودشون. حتما برای شما هم این سوال پیش اومده که منظور از این فرآیند چیه؟ اصلا افزایش دادن سرمایه چه تاثیری میتونه روی قیمت سهام شرکت داشته باشه؟

یا این که اصلا این سرمایه را افزایش دادن روی میزان تقاضای سهام تاثیری میزاره؟ از طرف دیگه هستن بعضی از سرمایه گذاران، که میخوان بدونن کدوم شرکت ها سرمایشون رو در بازار بورس افزایش دادن؟ برای این که بتونیم اطلاعات مناسبی در مورد این سوال ها به دست بیاریم، باید با افزایش سرمایه بیشتر آشنا بشیم. 

افزایش سرمایه

منظور از افزایش سرمایه چیه؟

قبل از این که برای شما در مورد افزایش دادن میزان سرمایه صحبت کنیم، بزارید کمی در مورد خود کلمه سرمایه براتون بگم. ما در واقع می تونیم سرمایه رو یه عددی بدونیم، که به عنوان آورده سهامداران به شمار میره. این آورده که هر سهامداری به شرکت می ده، در اداره ثبت شرکت ها به ثبت میرسه. 

بیشتر مردم فک میکنن دارایی و سرمایه شرکت ها در اصل یکیه. اما باید بگیم این تفکر کاملا غلطه. چون دارایی شرکت ها با سرمایه اونا فرق می کنه. مثلا تصور کنید یه شرکتی با سرمایه اولیه یک میلیاردی فعالیت خودشو شروع میکنه. اما بعد از یه مدتی که فعالیتش رونق گرفت، میره سراغ خرید و فروش اموال.

که در اصل این خرید و فروش اموال رو میتونیم دارایی این شرکت به شمار بیاریم. نه سرمایه اون. پس وقتی صحبت از افزایش سرمایه به میان میاد، باید به سرمایه اولیه در زمان تاسیس شرکت توجه کنیم. قیمت اموال می تونه متغیر باشه. به این صورت هم شرکت ممکنه سود یا ضرر کنه. 

در صورتی که همین روند رو شرکت در پیش بگیره، دیگه بعد از 10 سال نمیتونه منتظر این باشه که میزان دارایی های شرکت اندازه سرمایه اولیه اون باشه. پس باید بگیم منظور از سرمایه، عددی هست که در زمان ثبت شرکت در اداره ثبت، به ثبت رسیده. 

شرکت ها در طول فعالیت خودشون، یه سری مراحل قانونی رو میگذرونن که باعث میشه این رقم ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها، تغییر کنه و افزایش پیدا کنه. که این فرآیند رو افزایش سرمایه میگن. 

بهترین روش های افزایش دهنده سرمایه

انواع روش های افزایش سرمایه چی هستن؟

هر شرکتی برای این که بتونه سرمایه اولیه خودش رو افزایش بده، از روش های مختلفی ممکنه استفاده کنه. از جمله مهمترین این روش ها باید به تجدید ارزیابی در دارایی های شرکت، طرح های توسعه شرکت ها، سودهای انباشته شده شرکت و آورده نقدی شرکت ها اشاره کنیم.

البته این افزایش سرمایه خودش می تونه به چند دسته تقسیم بشه. از جمله:

 1. افزایش دادن سرمایه از سلب حق تقدم یا محل صرف سهام 
 2. افزایش دادن سرمایه از مطالبات حال شده و آورده نقدی
 3. افزایش دادن سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی های شرکت
 4. افزایش دادن سرمایه از محل اندوخته یا سود انباشته

هر شرکتی می تونه یکی از این روشها، یا حتی ترکیبی از این روش ها رو برای افزایش سرمایه خودش به کار بگیره. 

مراحل مختلف افزایش سرمایه

مهمترین مراحل افزایش سرمایه شرکت ها چیه؟

برای این که هر میزان افزایش دادن سرمایه در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسه، لازمه بعضی مراحل در این فرآیند طی بشه. این مراحل رو می تونیم اینطوری دسته بندی کنیم:

 • اولین مرحله پیشنهاد دادن هیئت مدیره شرکت برای افزایش سرمایه است، که باید تصویب بشه.
 •  
 • دومین مرحله بررسی این پیشنهاد توسط حسابرس است. در صورتی که هیچ ایرادی در این درخواست وجود نداشته باشه، اون رو تایید می کنه. البته باید بگیم حسابرس اینجا می تونه تصمیم بگیره که همه، یا تنها بخشی از سرمایه رو افزایش بده. 
 •  
 • سومین مرحله ارسال کردن مدارک و مستندات افزایش سرمایه توسط شرکت، به اداره ثبت شرکت ها و سازمان بورس و اوراق بهادار هست. 
 •  
 • در مرحله چهارم باید منتظر تاییدیه سازمان بورس موند. این سازمان هم همه مستندات رو بررسی می کنه، و می تونه بخشی، یا همه درخواست افزایش دادن سرمایه رو تایید کنه. 
 •  
 • نوبت به مرحله پنجم افزایش سرمایه میرسه. که در اصل در این مرحله اطلاعیه داخل سایت کدال منتشر میشه، و این مسئله نشون میده که سازمان بورس و اوراق بهادار این تقاضا رو تایید کرده. 
 •  
 • در مرحله ششم نوبت به مجمع فوق العاده میرسه. که در این مجمع در مورد قیمت و میزان افزایش سرمایه شرکت صحبت میشه. تنها افرادی می تونن در این مجمع شرکت داشته باشن، که سهام این شرکت رو خریدن. 
 •  
 • در مرحله هفتم شرکت دعوت نامه ای به همه سهامداران شرکت ارسال می کنه، تا در روز مشخص، زمان تعیین شده به آدرس مقرر رفته و مجمع را برگزار کنن. 
 •  
 • در نهایت هر تصمیمی که در مجمع فوق العاده گرفته میشه، داخل سایت کدال منتشر شده و به طور قطعی مبلغ و درصد افزایش سرمایه اعلام میشه. بعد از این، افزایش دادن سرمایه داخل اداره ثبت شرکت ها به ثبت میرسه. 

بهترین روش برای افزایش دادن سرمایه

بهترین روشی که میشه برای افزایش دادن سرمایه انتخاب کرد کدوم روشه؟

در واقع اگه بخوایم بین روش هایی که سرمایه رو افزایش میدن یکی رو انتخاب کنیم، کار درستی نخواهد بود. چون هر کدوم از این روشها به نوبه خودشون مناسب به شمار میرن. حتی باید بگیم برای این که بتونید یک روش مناسب برای افزایش سرمایه خودتون انتخاب کنید، باید به نوع سرمایه گذاری خودتون توجه کنید.

این که برای کوتاه مدت سرمایه گذاری کردید یا بلند مدت، می تونه در انتخاب بهترین روش افزایش سرمایه به شما کمک کنه. اما به طور کلی بین چهار روش افزایشی که بیان کردیم، روش افزایش از طریق آورده های نقدی، می تونه روش مناسب تری به شمار بره. 

این مسئله هم به این دلیل هست که وقتی پول جدید و بدون بهره وارد شرکت میشه، می تونه باعث رشد و توسعه شرکت بشه. اما برای این که بتونید نتیجه این عمل رو مشاهده کنید، لازمه برای بلند مدت به فکر افزایش سرمایه خودتون باشید. 

البته این روش افزایش دهنده سرمایه میتونه نقاط منفی هم داشته باشه. از جمله این مسئله که شرکت حدود 4 ماه درگیر فروش حق تقدم استفاده نشده است. از این رو قیمت سهم، تقریبا 4 ماه بعد شروع به رشد می کنه. اما در این حالت رشد قیمت سهام این شرکت می تونه سال ها ادامه داشته باشه و برای سرمایه گذارها در بلند مدت سود خوبی به ارمغان بیاره. 

شرکت های افزایش دهنده سرمایه

اصولا چه شرکتهایی افزایش سرمایه دارن؟

هر شرکتی که مشمول انواع فرآیند افزایش دهنده سرمایه شرکت ها باشه، می تونه درخواست خودش رو مبنی بر افزایش دادن سرمایه شرکت، ارائه بده. البته این نکته رو هم در نظر داشته باشید که همیشه افزایش دادن سرمایه نیازی نیست موکول به آخر سال بشه.

شرکت ها هر زمانی می تونن درخواست افزایش سرمایه خودشون رو ارائه بدن. مثلا امسال به دلیل شیوع کرونا، خیلی از شرکت ها موفق نشدن سرمایه خودشون رو افزایش بدن. به همین دلیل این درخواست خودشون رو به سال دیگه موکول کردن. 

در نهایت باید بگیم افزایش سرمایه یه اتفاق خوب به شمار میره. چون می تونه باعث توسعه و پیشرفت شرکت بشه. از طرف دیگه هم، قیمت سهام و سود دهی شرکت رو بالا ببره. اما این مسئله نمیتونه به صورت قاطع رشد سرمایه رو به همراه داشته باشه. پس بهتره به این مسئله هم توجه ویژه ای بشه. 

نوشتن نظر جدید